REKLAMA

Ziemniaki. Sezon zakupu sadzeniaków w pełni.

Redakcja - Uprawa
06.04.2016
chat-icon 0

Wiosna przyszła w tym roku zgodnie z kalendarzem. Wszystko wskazuje na to, że na dobre. W punktach obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym spory ruch. Producenci ziemniaka, szczególnie odmian konsumpcyjnych przeznaczonych na podkiełkowanie i wczesny zbiór są w pełni sezonu zakupowego.

fotolia
REKLAMA

Wiosna przyszła w tym roku zgodnie z kalendarzem. Wszystko wskazuje na to, że na dobre. W punktach obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym spory ruch. Producenci ziemniaka, szczególnie odmian konsumpcyjnych przeznaczonych na podkiełkowanie i wczesny zbiór są w pełni sezonu zakupowego.

Podstawą sukcesu w uprawie ziemniaków jest zdrowy i dobry jakościowo materiał sadzeniakowy. Coraz więcej producentów sięga zatem po sadzeniaki kwalifikowane urzędowo. Co oznacza pojęcie „sadzeniaki kwalifikowane”? Odpowiedź jest jednoznaczna. Są to ziemniaki przeznaczone do sadzenia, posiadające urzędową etykietę. Etykieta, a właściwie w przypadku ziemniaków paszport roślin potwierdza odpowiednią jakość sadzeniaków. Innymi słowy gwarantuje, że w trakcie ich produkcji plantacja była nadzorowana przez urzędowych kwalifikatorów (pracowników PIORiN), a zebrane z niej bulwy przeszły szereg badań potwierdzających ich zdrowotność.

Sama etykieta zawiera szereg informacji m.in. numer rejestracyjny podmiotu wprowadzającego ziemniaki do obrotu, nazwę odmiany, numer partii, kalibraż, stopień kwalifikacji oraz miejsce pochodzenia.

ZIEMNIAKI ETYKIETA PORTA ROLNICZY OKIEM ROLNIKA

Numer partii zawiera w sobie oznaczenia literowo cyfrowe określające konkretne dane. Przykładowo:

PL 0 00/00/000/00/00/00/A

Kraj produkcji, Rok zbioru, Nr wprowadzającego, Nr świadectwa oceny, Oznaczenie kolejnej partii

do obrotu z ewidencji weryfikacyjnej uzyskanej z tej samej plantacji.

W bieżącym roku, etykiety po raz pierwszy będą zawierały nowe stopnie kwalifikacji zmienione rozporządzeniem MRiRW w 2014r. (Dz.U. z 2014r., poz. 1651)

Przedbazowe – etykiety białe z fioletowym ukośnym pasem:

unijna klasa PBTC

unijna klasa PB

Bazowe - etykiety białe:

unijna klasa S

unijna klasa SE

unijna klasa E

Katergoria kwalifikowane – etykiety niebieskie:

unijna klasa A

unijna klasa B

W obrocie handlowym znajdują się głównie ziemniaki kategorii kwalifikowane, odpowiedniki wcześniejszej klasy CA i CB zaopatrzone w niebieskie etykiety.

Należy zaznaczyć, że obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym i nasadzeniowym, mogą dokonywać wyłącznie podmioty wpisane do ewidencji prowadzonej przez PIORiN. Jest to przydatna informacja żeby uniknąć zakupu towaru niewiadomego pochodzenia. Ziemniaki oferowane na targowiskach czy w ogłoszeniach prasowych jako sadzeniaki, a nie posiadające etykiet urzędowych nie są sadzeniakami w myśl obowiązującej Ustawy z dn. 9 listopada 2012 roku o nasiennictwie, oraz nie mogą być jako takie przedmiotem obrotu.

Polskie prawo dopuszcza uprawę ziemniaków z własnego zbioru wyłącznie na zasadach odstępstwa rolnego, a więc do produkcji we własnym gospodarstwie. Decyzję o wyborze materiału sadzeniakowego podejmują rolnicy na podstawie różnicy kosztów zakupu materiału kwalifikowanego i kosztów przechowywania i sortowania ziemniaków z własnej produkcji. Należy jednak pamiętać, że chcąc utrzymać wysoki poziom produkcji oraz właściwą zdrowotność bulw konieczna jest coroczna wymiana przynajmniej części ziemniaków przeznaczonych do sadzenia na materiał kwalifikowany.

Pamiętać trzeba też o tym, że wszyscy producenci ziemniaków towarowych wyprowadzanych poza gospodarstwo (sprzedaż detaliczna, hurtowa, sprzedaż do przerobu przemysłowego) podlegają obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez PIORiN.

[RG]

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA