REKLAMA

Zniesienie kwotowania, a sytuacja na polskim rynku cukru

Redakcja - Prawo i Finanse
03.10.2017
chat-icon 0

Na mocy rozporządzeniaParlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, którego celem jest ustanowienie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, plantatorów uprawiających buraki cukrowe, czekają spore zmiany.

fot. OkiemRolnika.pl
REKLAMA

Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, którego celem jest ustanowienie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, plantatorów uprawiających buraki cukrowe, czekają spore zmiany. 

Dyrektywa weszła w życie z dniem 1 października 2017 roku i wiąże się ona z zaprzestaniem obowiązywania kwot produkcyjnych w sektorze cukru, jak również minimalnej ceny skupu buraków cukrowych.

Warto nadmienić, że Polska jest aktualnie trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017) i ustępuje pod tym względem tylko Francji (4,2 mln t) i Niemcom (3,6 mln t). W praktyce oznacza to, że surowiec do produkcji cukru dostarczany jest przez ponad 34 tysiące gospodarstw. 

Bazując na samych liczbach widać, jak istotne znaczenie dla polskiego rolnictwa ma przemysł cukrowniczy i jak istotne mogą być zmiany w jego obrębie.

Mimo, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nie obejmuje ingerowanie i likiwidacji organizacji producentów i ich zrzeszeń, organizacji międzybranżowych, kryzysowych instrumentów wsparcia rynku, ochrony celnej oraz płatności do buraków cukrowych związanej z produkcją, to przed sekorem cukrowniczym w Polsce nie lada wyzwanie.

Zniesienie kwotowania produkcji cukru, z całą pewnością wiązać się będzie z silniejszą konkurencją pomiędzy producentami cukru w Unii Europejskiej.

Wspieranie rozwoju uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce jest zatem jednym z największych wyzwań z punktu widzenia polskiego rolnictwa. Między innymi dlatego przedstawiciele Polski biorą aktywny udział w pracach dotyczących kształtu przepisów unijnych obowiązujących na rynku cukru po zniesieniu systemu kwot produkcyjnych.

Bez wątpienia kluczowe znaczenie w kontekście przyszłości polskiego cukrownictwa będzie mieć jednak współpraca między plantatorami buraków cukrowych, a producentami cukru w Polsce.

(rpf) Krzysztof Przepióra

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA