fbpx
Indyki na fermie drobiu fot. Adobe Stock

Ponad 26 tysięcy indyków do utylizacji. Ptasia grypa zbiera żniwo....

Napisał  Lis 13, 2021

Przed kilkoma dniami infirmowaliśmy o wykryciu nowych ognisk grypy ptaków stwierdzonych 6 listopada 2021 roku w województwie śląskim, lubuskim i łódzkim oraz związanym z tym faktem uśmierceniem oraz utylizacją kilkukdziesięciu tysięcy zwierząt.

Niestety wyniki próbek pobranych na jednej z ferm drobiu w województwie mazowieckim w dniu 9 listopada wykazały obecność wirusa zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. Jest to ognisko numer 349 w samym 2021 roku. Badania przeprowadzono w laboratoriach Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- Ognisko HPAI nr 2021/349 zostało stwierdzone 9 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 26 091 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Dziegietnia w gminie Sokołów Podlaski, powiat sokołowski, woj. mazowieckie – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Jak w każdym takim przypadku stwierdzono choroby, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz Rozporządzeniem  Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) Paweł Pąk

Udostępnij:

Skomentuj