fbpx
Mazowieckie: Kolejne przypadki wścieklizny fot. Adobe Stock

Mazowieckie: Kolejne przypadki wścieklizny

Napisał  Kwi 22, 2022

Dwa przypadki wścieklizny u dzikich zwierząt stwierdzono po zbadaniu próbek z dwóch gmin w województwie mazowieckim, to miejscowość Gorzewo w gminie Gostynin (powiat gostyński) oraz Warszawa-Wawer, gmina Warszawa (powiat miasta stołecznego Warszawa).

O stwierdzeniu dwóch przypadków wścieklizny o mumerach porządkowych 24 i 25 poinformowała Główny Lekarz Weterynarii. Zakażone były dwa padłe lisy od których pobrano próbki przeznaczone do badań laboratoryjnych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Pierwszy z opisywanych w niniejszym komunikacie przypadków wścieklizny o numerze 2022/24 został stwierdzony u padłego lisa 8 kwietnia 2022 roku w miejscowości Warszawa-Wawer (województwo mazowieckie, gmina Warszawa, powiat m.st. Warszawa).

Drugi przypadek o numerze 2022/25 stwierdzono również u padłego lisa w dniu 12 kwietnia 2022 roku w miejscowości Gorzewo (województwo mazowieckie, gmina Gostynin, powiat gostyński).

Poniżej zestawienie pokazujące dane statystyczne dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze według stany na dzień 12 kwietnia 2022 roku.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków w 2022 r.

Gatunki

lubelskie

rycki

2

lisy

mazowieckie

gostyński

1

lis

miński

3

lisy(2) i kot (1)

otwocki

4

lisy (3) i pies (1)

radomski

3

lisy (2) i pies (1)

szydłowiecki

1

lis

m. st. Warszawa

9

lisy

wołomiński

1

lis

świętokrzyskie

starachowicki

1

lis

SUMA

25

Wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Obowiązkiem posiadaczy psów jest zaszczepienie tych zwierząt przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

- Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim – przypomina Główny Lekarz Weterynarii.

(rzw) kp / Źródło: GIW

Udostępnij: