REKLAMA

4 zasady efektywnej hodowli krów mlecznych

Redakcja - Zwierzęta
13.02.2018
chat-icon 0

Gospodarstwa rolne specjalizujące się w produkcji mleka, nie mogą pozwolić sobie na spadek wydajności produkcji, które mogłyby wpłynąć na ich produktywność.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Gospodarstwa rolne specjalizujące się w produkcji mleka, nie mogą pozwolić sobie na spadek wydajności produkcji, które mogłyby wpłynąć na ich produktywność.

W hodowli bydła mlecznego nie ma miejsca na błędy, a podstawą do osiągania satysfakcjonujących rezultatów jest przestrzeganie kilku podstawowych zasadach, które w znaczący sposób wpływają na kondycję i wydajność mleczną zwierząt.

1) Dobrostan

Dobrostanem nazywamy stan osobników, który pozwala im na dostosowanie się do panujących warunków. Obejmuje swoim zakresem zarówno budynki inwentarskie, okólniki, pastwiska oraz czynniki mikroklimatyczne, a także sposób postępowania ze zwierzętami i racjonalne żywienie. Rolnictwo jest specyficznym działem gospodarki, w którym mamy do czynienia z organizmami żywymi. Odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest uregulowane prawnie, ale aspekt ten nie powinien być kluczowym czynnikiem podczas pracy z żywym inwentarzem. Podejście hodowców powinno być podyktowane przede wszystkim względami etycznymi i zdrowym rozsądkiem. Świetnie sprawdza się tutaj zasada „traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany”.

2) Odpowiednie żywienie i zbilansowanie paszy

Krowa, aby dostarczać dużą ilość mleka, musi pobierać jak największą ilość paszy. Zadawana dawka pokarmowa musi być odpowiednio zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości składników mineralnych oraz witamin. Często wielu hodowców zapomina, że zapotrzebowanie żywieniowe zwierząt uzależnione jest także od cyklu produkcyjnego zwierzęcia. Zupełnie wymagania żywieniowe mają krowy w okresie zasuszenia, bezpośrednio po porodzie oraz w trakcie dalszego okresu laktacji. Momentem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest końcowa faza ciąży i poród, a właściwie „płynne” przejście tego okresu.

3) Odpowiedni bilans energetyczny po wycieleniu

Krowy w okresie poporodowym mają ujemny bilans energetyczny, co oznacza, że nie są w stanie zjeść takiej ilości paszy, która w pełni pokrywałaby ich zapotrzebowanie. Jeżeli ilość energii znajdująca się w dawce żywieniowej jest zbyt niska, procesy przemiany tłuszczy w organizmie zwierzęcia są coraz bardziej nasilone, co zwiększa ryzyko ketozy - bardzo często spotykanej choroby w hodowli bydła mlecznego, która objawia się spadkiem apetytu i produkcji mleka.

4) Odpowiednie zasuszanie krów

Często można spotkać się z opiniami, że okres zasuszenia jest momentem odpoczynku krowy i prawidłowym przygotowaniem organizmu do wzmożonego wysiłku, jaki wiąże się z porodem i późniejszą laktacją. Ważne jest, aby przebiegał on w sposób prawidłowy i przemyślany - z zachowanie zasad prawidłowego żywienia. Zakłada się, że organizm krowy potrzebuje około 8 tygodni zasuszenia, aby odpowiednio przygotować się do porodu. Zasuszanie krów może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy polega na zaprzestaniu dojenia z dnia na dzień, z kolei drugi polega stopniowym zmniejszaniu częstotliwości udoju.

(rzw) Krzysztof Przepióra

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA