REKLAMA

IUNG: susza rolnicza zmniejsza się

Redakcja - Prawo i Finanse
04.09.2019
chat-icon 0

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, aktualnie suszą rolniczą objęte jest 6 województw oraz 9 monitorowanych grup i gatunków upraw.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, aktualnie suszą rolniczą objęte jest 6 województw oraz 9 monitorowanych grup i gatunków upraw.

Największy deficyt wody w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, zanotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego osiągają od -170 do -209 mm. Duży deficyt wody od -120 do -169 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.

Według oficjalnych szacunków IUNG, aktualnie susza rolnicza notowana jest na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego oraz dziewięciu monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, chmielu, buraka cukrowego i tytoniu.

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw:

- kukurydzy na kiszonkę - odnotowano ją w 501 gminach Polski (20,23% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 404 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 6,59% gruntów ornych.


- kukurydzy na ziarno - odnotowano ją w 441 gminach Polski (17,80% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 399 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 5,75% gruntów ornych.


- krzewów owocowych - wystąpiła w 367 gminach Polski (14,82% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 239 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 4,89% gruntów ornych.


- ziemniaka - wystąpiła w 209 gminach Polski (8,44 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 89 gmin. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 2,34% gruntów ornych.


- roślin strączkowych - odnotowano ją w 157 gminach Polski (6,34 gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 316 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 1,80% gruntów ornych.


- warzyw gruntowych - wystąpiła w 40 gminach Polski (1,61 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 154. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,40% gruntów ornych.


- chmielu - wystąpiła w 40 gminach Polski (1,61 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 90 gmin. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,45% gruntów ornych.


- buraka cukrowego - wystąpiła w 32 gminach Polski (1,29% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 29. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,26% gruntów ornych.


- uprawach tytoniu - wystąpiła w 30 gminach Polski (1,21% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 100. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,17% gruntów ornych. Tegoroczny sierpień był ciepły. W pierwszej dekadzie w południowo-zachodnich terenach kraju notowano temperaturę od 20 do ponad 20,5°C. Najzimniej było w północno-wschodnich obszarach Polski od 16 do 17°C.

Druga dekada również była ciepła, na przeważającym obszarze kraju notowano od 18 do 20°C. Jedynie w północnej i na krańcach południowo-zachodniej części było nieco chłodniej od 16 do 18°C. W trzeciej dekadzie tego miesiąca było najcieplej. W północno-wschodnich rejonach notowano od 18 do 20°C, na przeważającym obszarze Polski od 20 do 22°C, a w zachodnim terytorium kraju od 22 do ponad 22,5°C.

W pierwszej dekadzie sierpnia w środkowym pasie kraju notowano małe opady od poniżej 5 do 15 mm. Podobne opady notowano w drugiej dekadzie tego miesiąca w północnej części Polski. Natomiast w południowych i północnych obszarach w pierwszej dekadzie opady były już większe od 15 do ponad 50 mm. Tej wielkości opady notowano też w południowej części kraju w drugiej dekadzie tego miesiąca. Natomiast w trzeciej dekadzie na dużym obszarze Polski notowano małe opady poniżej 10 mm. Jedynie na północy i na południu kraju notowano nieco większe opady od 10 do 35mm.

Obecnie deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, a tym samym spowodował, że obszar z suszą rolniczą zmniejszył się, zwłaszcza w uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach. Zmniejszenie to wynosiło od 29 gmin w przypadku buraka cukrowego po 404 gminy w uprawach kukurydzy na kiszonkę. 

(rpf) jp / Źródło: IUNG

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA