REKLAMA

Branża maszynowa 2023. Cynkomet liczy na eksport i wybory

Podobnie jak cała branża maszynowa - Cynkomet ma za sobą trudny rok. W 2023 roku producent maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej liczy na eksport i poprawę koniunktury zwłaszcza w drugiej połowie roku.

fot. Cynkomet
29 stycznia 2023 chat-icon0

REKLAMA
- Rok 2022 był dla nas rokiem trudnym, który obfitował w wiele złych zdarzeń związanych ze wzrostem kosztów wszystkich surowców, jakie wykorzystujemy w naszej działalności – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. - Ta sytuacja zmusiła nas do podnoszenia cen naszych produktów i usług - co nie było komfortowe, ponieważ zawsze stawiamy na stabilność i przewidywalność w kontaktach z klientami. W ubiegłym roku nie było to jednak możliwe.

Wśród zjawisk, jakie w największym stopniu wpływają na zwiększenie kosztów produkcji, zarząd wymienia rosnące dosłownie z dnia na dzień ceny gazu i prądu, a także nadal rosnące koszty materiałów (choć ich dynamika znacząco się zmniejszyła). Do tego dochodzi wysoka inflacja, która powoduję m.in. rosnącą presję płacową ze strony pracowników oraz wysokie ceny paliw, które podnoszą koszty transportu maszyn do dealerów i klientów. Na początku roku znacząco wzrosły też podatki od nieruchomości, co pośrednio zwiększa koszty produkcji.

- Wszystkie te czynniki mają niestety wpływ na ceny końcowe produktu, czy też usługi jakie świadczymy – podsumowuje Mariusz Dąbrowski. 

REKLAMA
Mimo nienajlepszych perspektyw dla branży również w tym roku, zarząd spółki patrzy w przyszłość z pewną nadzieją. Dzięki konsekwentnej współpracy ze sprawdzonymi dostawcami komponentów spółka nie odczuła zbytnio trudności związanych z przerywanymi łańcuchami dostaw. Zdaniem Mariusza Dąbrowskiego w tym roku należy spodziewać się stabilizacji cen na poziomach, jakie były pod koniec roku 2022:

- Mamy cały czas dużo niewiadomych plus rozchwiany rynek energetyczny, co może bardzo znacząco wpłynąć na ceny. Jednak analizując wszystkie za i przeciw, uważamy, że uda się nam utrzymać ceny na obecnych poziomach z pewnym marginesem ruchu w dół.

Jak uważa prezes Cynkometu, szczególnie w drugiej połowie roku można spodziewać się pewnej poprawy koniunktury, m.in. ze względu na wrześniowe wybory.

- Środki finansowe, które - moim zdaniem - pojawią się z różnych kierunków, powinny zminimalizować spadek sprzedaży maszyn rolniczych i w drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć poprawę, choć oczywiście nie będzie to jakaś spektakularna zmiana – dodaje Mariusz Dąbrowski.

REKLAMA
Spółka liczy także na wymierne korzyści z eksportu maszyn i to w różnych kierunkach.

- Mamy jeszcze wiele do zrobienia na niektórych rynkach europejskich, czy też na rynkach Bliskiego Wschodu, gdzie teraz kierujemy swoją uwagę i potencjał – zapowiada prezes Cynkometu.- Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasz spadek sprzedaży w tym roku będzie nie większy niż 10 proc.

(rtr) pp / Źródło: Cynkomet


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon1

Bieżący roku przyniósł zmiany w sposobie rozliczania dopłat, bowiem wprowadzono odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw.

Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.

Dopłatami nie objęto upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon, a w 2022 roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Czytaj dalej

REKLAMA

Tragedia przy pracach polowych. 78-latek wyskoczył z przewracającego się ciągnika

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon1

5 czerwca 2023 roku 78-letni mężczyzna podczas zjeżdżania ze wniesienia ciągnikiem rolniczym ciągnącym przyczepę z sianem uległ wypadkowi. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Lubinka (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Pleśna).

Feralnego dnia w godzinach popołudniowych dyspozytor numeru alarmowego przyjął zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych w Lubince. Skierowania na miejsce zdarzenia ratownicy nie byli w stanie uratować mężczyzny, który zmarł w wyniku poniesionych obrażeń wewnętrznych.

Policjanci podczas rozmowy z osobami mającymi informację w sprawie ustalili przebieg zdarzeń przy wypadku. Z zeznań wynikało, że 78-latek podczas zjeżdżania ze wzniesienia, ciągnąc za traktorem przyczepę z sianem stracił kontrolę na kierowanym zespołem pojazdów, a ciągnik rolniczy przewrócił przygniatając zeskakującego z niego kierowcę.