REKLAMA

Ciągniki rolnicze: John Deere ponownie liderem, New Holland z dużą stratą

Redakcja - Technika
13.04.2023
chat-icon 0

Przez wiele lat marka New Holland wiodła praktycznie nieprzerwanie prym na rynku nowych ciągników rolniczych mając solidną przewagę nad kolejnymi producentami tych maszyn. Sytuacja zaczęła się zmieniać na niekorzyść NH już w pierwszych miesiącach 2022 roku, bowiem przewaga zmalała do symbolicznej wartości.

REKLAMA

Przez wiele lat marka New Holland wiodła praktycznie nieprzerwanie prym na rynku nowych ciągników rolniczych mając solidną przewagę nad kolejnymi producentami tych maszyn. Sytuacja zaczęła się zmieniać na niekorzyść NH już w pierwszych miesiącach 2022 roku, bowiem przewaga zmalała do symbolicznej wartości.

W styczniu bieżącego roku w końcu to John Deere stanął na pierwszym miejscu podium, a New Holland spadł na drugie miejsce w rankingu rejestracji nowych ciągników rolniczych. Sytuacja wróciła do zeszłorocznego stanu w lutym 2023 roku, a ciągniki z jeleniem w logo musiały ustąpić miejsca na najwyższym miejscu podium na rzecz popularnych w naszym kraju „smerfów”.

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK w marcu 2023 roku łącznie zarejestrowanych zostało 1011 nowych ciągników rolniczych, a to oznacza, że zeszło-miesięczny wynik jest najsłabszym trzecim miesiącem roku od dwóch poprzednich lat, kiedy zarejestrowanych zostało odpowiednio 1409 i 1194 sztuk. Słabiej wypada również cały pierwszy kwartał 2023 roku, zarejestrowanych zostało bowiem 2505 nowych ciągników rolniczych, czyli 212 mniej od analogicznego okresu 2022 r. Po trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku spadek rejetracji w porównaniu do poprzedniego to już 7,8%.

John Deere jest liderem zarówno w marcu, jak i w całym pierwszym kwartale 2023 roku. Zarejestrowano 416 ciągników tej marki a to oznacza wynik o 52 sztuki lepszy niż przed rokiem. Udziały John Deere po pierwszym kwartale to 16,6 %, mamy więc do czynienia ze wzrostem o 3,2 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego roku.

Na drugim miejscu uplasował się New Holland z ilością 406 sztuk, czyli o 98 maszyn mniej w stosunku do 2022 roku. Udziały marki New Holland to 16,2%, a to oznacza spadek o 2,3 punktu procentowego.

Podium zamyka marka Kubota z wynikiem wynoszącym 285 zarejestrowanych maszyn, a to oznacza wynik o 27 sztuk słabszy niż przed rokiem. Udziały Kuboty w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 11.4%.

Marka Deutz Fahr z ilością 242 zarejestrowanych ciągników zajmuje czwarte miejsce, a to o 66 sztuk więcej niż przed rokiem. Deutz Fahr ma 9,7% udziałów rynkowych, to oznacza wynik aż o 3,2 pp więcej niż w pierwszym kwartale 2022 roku.

Pierwszą piątkę zamyka Case IH zajmuje ze 157 sztukami zarejestrowanych maszyn, co daje tej marce 6,3% udziałów w rynku.

W najniższej kategoriach mocy do 70 KM w marcu 2023 roku liderem jest marka Kubota. W kategorii od 51 do 100 KM pierwsze miejsce przypadło marce New Holland, z kolei w kategorii od 100 do 140 KM marka Deutz Fahr, a w kategorii powyżej 140 KM liderem jest marka John Deere.

Średnia moc nowo rejestrowanych ciągników po pierwszych trzech miesiącach 2023 roku najwyższa była w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wyniosła 180,3 KM. Średnia moc 179,8 KM została odnotowana w województwie lubuskim. Najniższa moc nowo rejestrowanych ciągników rolniczych wynosząca 84,3 KM została odnotowana w województwie małopolskim.

W ilości rejestracji nowych ciągników rolniczych liderem jest województwo mazowieckie gdzie zarejestrowano 398 nowych maszyn, a to wynik o 67 sztuk gorszy niż przed rokiem.

W marcu 2023 roku województwo mazowieckie jest liderem, jeżeli chodzi o ilość rejestracji nowych ciągników. Na drugim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie z ilością 402 sztuk.

(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR, CEPIK

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA