REKLAMA

Grypa ptaków – kolejne przypadki. Ponad 45 tysięcy indyków do utylizacji

Redakcja - Zwierzęta
15.02.2024
chat-icon 1

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie pozwala o sobie zapomnieć już od pierwszych dni 2024 roku. Praktycznie każdy kolejny tydzień obfituje w nowe ogniska, których w bieżącym roku jest już dwanaście.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 roku stwierdzono również 8 ognisk HPAI u dzikich ptaków.

O stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u drobiu o numerze porządkowym 11 i 12 w 2024 roku, informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Ogniska te zostały stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym (PIWet - PIB) w Puławach.

Pierwsze z omawianych ognisk HPAI numer 11/2024 stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 8 lutego br. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywanych było 10 050 indyków rzeźnych w miejscowości Dziarny (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski, gmina Iława).

Drugie z ognisk HPAI o numerze 12/2024 stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 9 lutego br. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 35 577 indyków rzeźnych w miejscowości Glinki (województwo lubuskie, powiat gorzowski, gmina Deszczno).

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że w gospodarstwach w których stwierdzono ogniska HPAI, wdrażane są wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


andrzejos 15.02.2024

wykoncza nas te wirusy pieprzone

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA