REKLAMA

Izby Rolnicze apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty

Wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty obszarowe na 2022 r. i nawozowe do 15 czerwca to postulaty z jakimi wystąpił 25 kwietnia 2022 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

26 kwietnia 2022 chat-icon0

REKLAMA

Tegoroczna opóźniająca się wiosna, przymrozki oraz liczne opady na znacznej powierzchni kraju spowodowały, że rolnicy nie mogą wykonać wszystkich zasiewów i złożyć w wyznaczonym terminie wniosków o płatności bezpośrednie.

Problematyczny jest również zbiegający się terminn składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz o pomoc do zakupu nawozów, przy czym musi być zachowana kolejność składania wniosków, ponieważ pomoc do nawozów przysługuje rolnikom, którzy wystąpili o płatności bezpośrednie.

- Biorąc powyższe pod uwagę obawiamy się, że doradcy rolniczy mając zbyt wiele wniosków, będą mieli problem z udzieleniem pomocy zainteresowanym rolnikom. Może to doprowadzić do  nadmiernego pośpiechu i popełniania błędów. - informuje Krajwa Rada Izb Rolniczych.

Wobec powyższych faktów, zarząd samorządu rolniczego wystąpił o wydłużenie terminów składania wniosków zarówno obszarowych, jak i wniosków o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez - do 15 czerwca br.

(rpf) kp / Źródło: KRIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Robert Telus: Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon1

Wyznacznikiem cen zboża w Europie jest paryska giełda MATIF, a obecnie są one najniższe od trzech lat – dodał minister, przypominając o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża, dodał też, że dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co po przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony pszenicy sprzedanej w tym czasie.

Wcześniej proponowane stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Zmieniono również zapisy, dzięki którym dopłaty niezależnie od wielkości gospodarstwa, przysługują do pierwszych trzystu hektarów. Tak samo rozwiązana została kwestia dopłat do zakupu nawozów. Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez ministra są niskooprocentowane kredyty dla rolników.

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest

REKLAMA

KE wstrzymuje decyzję o dalszej pomocy dla krajów przyfrontowych

Super Visor 14 maja 2023 chat-icon0

Minister w odpowiedzi na obawy rolników, dotyczące wstrzymania przez Komisję Europejską decyzji o przyznaniu dalszej pomocy dla krajów przyfrontowych podkreślił, że nie ma zagrożeń dla rolników, a obiecane wcześniej rozwiązania będą kontynuowane.

Robert Telus poinformował również, że w związku z działaniami Komisji Europejskiej 12 maja 2023 roku zainicjował spotkanie ministrów rolnictwa pięciu krajów przyfrontowych, których ministrowie zgodzili się na wystosowanie wspólnego listu do wszystkich krajów członkowskich.

– Mamy wrażenie, że pozostałe kraje członkowskie, w tym dwanaście państw podpisanych pod listem  nie bardzo się orientują w tym, co dzieje się w krajach przygranicznych – powiedział minister Robert Telus, który dodał, że w liście zwrócono uwagę m. in. na niebezpieczny dla nas zapis z rozporządzenia Komisji Europejskiej, z 2 maja br. w sprawie wcześniej zawartych kontraktów – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

- Szef polskiego r

REKLAMA