REKLAMA

Jak pozbyć się os?

Redakcja
06.12.2023
chat-icon 0

Osy, choć często kojarzone jako zagrożenie dla człowieka, odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Te owady są nie tylko częścią naturalnego środowiska, ale także pełnią kontrolę nad populacjami innych owadów czy zapylają roślin.

REKLAMA

Jednak ich obecność wokół domów czy w pobliżu osiedli zamieszkania może wywoływać niepokój z uwagi na instynktowne zachowania w obronie gniazd oraz możliwość ukąszeń, które są bolesne i potencjalnie niebezpieczne dla osób uczulonych. Jak skutecznie zlikwidować gniazdo os?

  1. Gniazda os najczęściej powstają w miejscach osłoniętych od wiatru, deszczu czy nadmiernych promieni słonecznych. Co więcej, często są niewidoczne dla człowieka.
  2. Czas opuszczania gniazd przez osy różni się w zależności od gatunku oraz warunków środowiskowych. Natomiast najczęściej następuje w okolicach końcówki lata.
  3. Najlepiej podejść do pozbywania się gniazda w późniejszych godzinach doby. Natomiast należy być przygotowanym, że rozwścieczone owady mogą zaatakować w każdej chwili.
  4. W celu odstraszenia pojedynczych osobników można użyć olejków eterycznych - z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, oleju goździkowego, eukaliptusa, palonej kawy, cytryny czy lawendy. Osy nie lubią także zapachu czosnku bądź tymianku.
  5. W celu pozbycia się całego gniazda można użyć gaśnicy ze środkiem owadobójczym. Natomiast w celu prewencji warto zadbać o uszczelnienie wszelkich otworów w konstrukcji domu.

Gdzie powstają gniazda os?

Gniazda os najczęściej powstają w miejscach osłoniętych od wiatru, deszczu i promieni słonecznych. Dlatego też domowe poddasza, szczeliny w kominach lub otworach wentylacyjnych, altanki ogrodowe czy rynny stanowią dla owadów doskonałą lokalizację do stworzenia kokonu. Tego typu miejsca zapewniają im ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Ważne, aby być świadomym miejsc, w których osy mogą zakładać potencjalne gniazda. Jest to istotne zwłaszcza w okresie letnim, kiedy owady są najbardziej aktywne. Wiele z tych punktów pozostaje przez długi czas niewidoczna dla człowieka. Niezwykle istotne jest więc regularne monitorowanie tych obszarów. Odpowiednie zarządzanie może pomóc w uniknięciu konfrontacji z osami.

Kiedy osy opuszczają gniazdo?

Osy opuszczają gniazdo w różnych okresach, w zależności od gatunku i warunków środowiskowych. Sam rój żyje około 7 miesięcy. Cykl życia kolonii koresponduje z naturalnymi zmianami pór roku. Wczesną wiosną zapłodnione jesienią królowe rozpoczynają poszukiwania odpowiednich miejsc na założenie gniazd.

Osy opuszczają gniazdo pod koniec lata. Zapłodnione królowe szukają miejsca, aby przetrwać zimę, natomiast trutnie i robotnice giną w okresie wczesnojesiennym. Najmniej aktywne są nocą. W ciemności, gdy brakuje światła słonecznego, owady mają ograniczoną zdolność do polowania oraz znacznie utrudniony dostęp do pożywienia.

Dlatego też decydując się na samodzielne usuwanie ich gniazda, warto wybierać późniejsze godziny. Jednocześnie należy zaznaczyć, że jeśli osy poczują się zagrożone, mogą zaatakować niezależnie od pory dnia czy nocy. Zawsze warto zachować ostrożność w obecności tych owadów – bez względu na godzinę.

Jak pozbyć się os? Naturalne sposoby

Istnieje wiele naturalnych sposobów na zwalczanie lub odstraszanie os. Warto jednak zaznaczyć, że samodzielna próba likwidacji gniazda jest niebezpieczna i nie należy się jej podejmować bez wcześniejszego przygotowania. Naturalne metody mogą mieć ograniczoną skuteczność, ponieważ każdy gatunek cechuje się określonym stopniem tolerancji na poszczególne substancje.

Co odstrasza osy? Jeden ze stosunkowo bezpieczniejszych i jednocześnie skutecznych sposobów stanowi tworzenie roztworów z olejkami eterycznymi, które drażnią owady. Ta metoda nie sprawdzi się raczej w przypadku dużych gniazd. Jest w stanie odstraszyć pojedyncze osobniki i uchronić przestrzeń mieszkalną przed owadami.

Niektóre olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, olej goździkowy, eukaliptus, aromat palonej kawy, cytryna czy lawenda, mogą odstraszać osy ze względu na swoje intensywne zapachy. Osy nie lubią także zapachu czosnku, tymianku i olejku z drzewa herbacianego.

Jak odstraszyć osy z zachowaniem środków ostrożności?

Usunięcie gniazda os samodzielnie jest możliwe przy użyciu specjalnej gaśnicy zawierającej środek owadobójczy. Tego typu substancje wymagają umiejętności odpowiedniego zastosowania w bezpiecznych dla człowieka ilościach. Dlatego w przypadku pojawienia się gniazda os, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

W przestrzeni internetowej można znaleźć wiele preparatów chemicznych, które w teorii przeznaczone są do likwidacji gniazda os. W praktyce niewiele z nich powstaje z zachowaniem odpowiednich norm. Dlatego też staranne uszczelnienie otworów i miejsc, przez które osy mogą się przedostawać do wnętrza budynku, jest niezwykle istotne.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA