REKLAMA

Jak rozpoznać trujące grzyby?

Redakcja
17.01.2024
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Grzybobranie to niezwykle relaksująca i satysfakcjonująca forma aktywności, która  przyciąga wielu miłośników natury. Spacerując po lasach i zbierając różnorodne gatunki grzybów, można nie tylko czerpać przyjemność z kontaktu z przyrodą, ale także obserwować różnorodność gatunkową.

REKLAMA

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat poszczególnych gatunków grzybów trujących, w mediach wciąż nagłaśniane są przypadki, w których dochodzi do zatrucia. Zdolność do rozpoznawania cech charakterystycznych grzybów, takich jak kształt kapelusza, barwa czy trzon, jest kluczowa dla bezpiecznej identyfikacji gatunków. Jak więc rozpoznać grzyby trujące?

Najpopularniejsze grzyby trujące w polskich lasach – muchomor sromotnikowy

W polskich lasach można spotkać kilka gatunków grzybów trujących, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, jeśli zostaną spożyte. Jednym z najpopularniejszych grzybów trujących jest muchomor sromotnikowy. Posiada on jasnozielony/oliwkowy kapelusz z białymi łatkami oraz biały trzon z pierścieniem. Zawiera toksyny, takie jak amanityny, które są silnie hepatotoksyczne. Muchomor sromotnikowy jest stosunkowo podobny do kani, czyli jadalnego grzyba, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy weryfikacji poszczególnych gatunków.

Olszówka – grzyb trujący – jak wygląda?

Olszówka (krowiak podwinięty) to kolejny grzyb trujący występujący w Polsce. Przez wiele lat grzybiarze uznawali olszówkę za gatunek, który nadaje się do spożycia po kilkukrotnym obgotowaniu. Niestety najnowsze badania jasno potwierdzają, że ten okaz jest trujący i nie powinien być spożywany w żadnej formie. Ciekawostką jest to, że u wielu osób nie wywołuje on typowych objawów zatrucia. Nie oznacza to jednak, że jego toksyczne właściwości nie mają negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Trujące grzyby w Polsce – jak sprawdzić, czy grzyb jest jadalny?

W polskich lasach możemy spotkać wiele gatunków grzybów, z których większość jest jadalna i stanowi składnik potraw. Niemniej jednak istnieje również grupa grzybów trujących, których spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Prymarną zasadą podczas grzybobrania jest zachowanie pełni ostrożności. Jeśli istnieją wątpliwości co do jadalności grzyba, lepiej go nie zbierać ani nie spożywać. Alternatywnym rozwiązaniem jest zaniesienie niepewnych okazów do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżurują wykwalifikowani grzyboznawcy. Nieświadome eksperymentowanie z nieznanymi gatunkami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jak wygląda grzyb Smardz?

Smardz to grzyb jadalny, ceniony ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe i wartości odżywcze. Główka smardza przyjmuje stożkowaty, owalny lub okrągły kształt, osiągając wysokość od 3 do 10 cm. Charakteryzują ją nieregularne komory przypominające plaster miodu. Trzon ma białą lub jasnobrązową barwę i przybiera kształt cylindryczny.

Warto podkreślić, że smardz występuje w Polsce niezwykle rzadko i jest objęty ochroną. W zasadzie wszystkie odmiany smardzów, z wyjątkiem tych rosnących w ramach upraw ogrodniczych oraz szkółek leśnych, są wpisane do “Czerwonej listy roślin i grzybów Polski". Zbieranie ich z naturalnych środowisk jest zabronione. Jednocześnie warto podkreślić, że smardze muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce termicznej, ponieważ surowe mogą być lekko toksyczne dla człowieka. Ten gatunek grzyba można pomylić z trującą piestrzenicą kasztanowatą.

Grzyby – niejadalne gatunki

Czubajka czerwieniejąca to kolejny gatunek grzyba przypominający kanię. Nie jest on trujący, jednak u niektórych wrażliwych osób powoduje przejściowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ten gatunek intensywnie chłonie metale ciężkie, dlatego nie powinno się go zbierać z zanieczyszczonych obszarów. Inne przykłady niejadalnych grzybów w Polsce to np. gąska biaława, aksamitówka złota, gołąbek lepki czy łuskwiak rdzawołuskow. Przed zebraniem konkretnego gatunku, warto dokładnie przyjrzeć się jego cechom charakterystycznym, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji zdrowotnych.

(rzd)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA