REKLAMA

Jak utworzyć profil zaufany

Obecnie posiadanie profilu zaufanego jest konieczne do wypełnienia wniosku suszowego, który dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego można również uzyskać zaświadczenie lub złożyć wniosek. Jak założyć profil zaufany?

14 lipca 2020 chat-icon0

REKLAMA
Profil zaufany można założyć poprzez:
- konto internetowe w jednym z banków: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy, konto na platformie Envelo,
- dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód - są wydawane od 4 marca 2019 roku) i czytnik NFC,
- kwalifikowany podpis elektroniczny.Można go założyć przez internet poprzez stronę www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Jeśli żaden z tych sposobów nie jest możliwy, można założyć przez internet tzw. tymczasowy profil zaufany. Jest on ważny przez okres 3 miesięcy i zostanie przedłużony automatycznie, jeśli w kraju będą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Do złożenia wniosku o tymczasowy profil zaufanynależy przygotować:
- nazwę użytkownika i hasło. Ustala się je samodzielnie. Należy pamiętać, że nazwy użytkownika nie można później zmienić – zostaje ona ustalona raz na zawsze. Nazwa użytkownika może zawierać duże i małe litery, cyfry, podkreślenie i łącznik. Nie może natomiast zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie!
- hasło musi posiadać minimum 8 znaków, w tym 1 dużą literę, 1 małą literę oraz 1 cyfrę lub 1 znak specjalny,
- dane do kontaktu: adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Na podany adres e-mail będą przychodziły powiadomienia o statusie spraw i wysłanych wnioskach. Z kolei na podany numer telefonu będą przychodziły jednorazowe kody SMS, za pomocą których potwierdza się logowanie do usługi czy podpisanie dokumentu.

REKLAMA
W komputerze należy zainstalować aplikację Microsoft Teams, która dostępna jest za darmo.

Sposób postępowania:

 1. Wejdź na stronę internetową www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
 2. Kliknij przycisk Załóż tymczasowy profil zaufany.
 3. Ustal dane do logowania: nazwę użytkownika i hasło.
 4. Podaj swoje dane.
 5. Wybierz aplikację do rozmowy wideo z urzędnikiem.
 6. Wybierz zakres godzin, w których możesz odbyć tę rozmowę.
 7. Sprawdź wszystkie dane na podsumowaniu wniosku.
 8. Potwierdź wysłanie wniosku. Na podany numer telefonu dostaniesz kod autoryzacyjny. Wpisz go w odpowiednie pole i kliknij DALEJ.
 9. Na podany adres e-mail dostaniesz 2 wiadomości:
  - potwierdzenie założenia konta w serwisie profil zaufany,
  - potwierdzenie wysłania wniosku. Znajdziesz w nim również numer wniosku, który będzie ci potrzebny, aby rozpocząć rozmowę z urzędnikiem. Nikomu nie podawaj tego numeru!
 10. Czekaj na telefon od urzędnika. Na rozmowę z urzędnikiem będziesz czekać kilka dni. W wyjątkowych sytuacjach możesz czekać dłużej – jeśli na przykład do ministerstwa wpłynie bardzo dużo wniosków w tym samym czasie. Jeśli rozmowa z urzędnikiem przebiegnie pomyślnie i dane zawarte w okazanym dokumencie tożsamości zostaną poprawnie zweryfikowane, twój tymczasowy profil zaufany zostanie potwierdzony od razu.
Do rozmowy z urzędnikiem musisz przygotować:

- numer wniosku – dostaniesz go w e-mailu z potwierdzeniem wysłania wniosku (nie podawaj tego numeru urzędnikowi, to urzędnik ma ci podać ten numer w rozmowie telefonicznej, a ty sprawdzisz, czy numer się zgadza),

REKLAMA
- ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Uwaga! Paszportu może użyć tylko osoba, która ma lub miała polski dowód osobisty. Urzędnik musi porównać osobę, którą widzi, ze zdjęciem z Rejestru Dowodów Osobistych,

- urządzenie z dostępem do internetu, wyposażone w kamerę i mikrofon. Może to być tablet, telefon, komputer stacjonarny lub laptop. Na tym urządzeniu musi działać aplikacja do rozmowy wideo, tj. Microsoft Teams,

- kamera w urządzeniu musi umożliwić okazanie dokumentu tożsamości w taki sposób, że będzie wyraźnie widać jego treść - przede wszystkim datę ważności. Jeśli urzędnik nie będzie mógł przeczytać tej treści, nie potwierdzi twojego tymczasowego profilu zaufanego.

Przebieg rozmowy z urzędnikiem:

 1. Czekaj na telefon od urzędnika w wybranym we wniosku zakresie godzin. Urzędnik do ciebie zadzwoni i poda ci numer twojego wniosku. Sprawdź, czy numer się zgadza z numerem przesłanym do ciebie w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.
 2. Urzędnik wyśle na twój adres e-mail link do rozmowy wideo. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji, wskazanej przez ciebie we wniosku. Kliknij przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo przycisk Zadzwoń).
 3. Urzędnik poprosi cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi ci zasady korzystania z Profilu i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.
 4. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, twój tymczasowy profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia profilu dostaniesz na swój adres e-mail.
REKLAMA
(rpf) kp / Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon0

- Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa, będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie pochodzi z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla rolników – osoby fizyczne, w tym „wspólnie wnioskujące”, wspólnicy spółek cywilnych, osoby prawne, spółki osobowe prawa handlowego i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych. Zainteresowani wsparciem muszą ponadto posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni od jednego do trzystu hektarów lub nieruchomość, która służy do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 200 tys. euro. Wnioskujący muszą też prowadzić w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej.