REKLAMA

Jak zapewnić prosiętom udany start po odsadzeniu

Redakcja - Zwierzęta
29.09.2016
chat-icon 0

Odsadzenie prosiąt od matki zawsze wiąże się dla nich z dużym stresem. Oznacza zmianę środowiska i żywienia oraz łączenie w grupy. Aby ułatwić im te zmiany i zaoszczędzić zbędnego stresu warto zapewnić im odpowiednie warunki w tym trudnym dla nich czasie.

Agro Brand
REKLAMA

Odsadzenie prosiąt od matki zawsze wiąże się dla nich z dużym stresem. Oznacza zmianę środowiska i żywienia oraz łączenie w grupy. Aby ułatwić im te zmiany i zaoszczędzić zbędnego stresu warto zapewnić im odpowiednie warunki w tym trudnym dla nich czasie.

Czynniki takie jak odpowiednia temperatura i wielkość kojca, prawidłowe rozszerzanie diety i dbanie o czystość chlewni ułatwią im ten start i zminimalizują ryzyko problemów zdrowotnych, co istotne jest przy prawidłowym rozwoju i właściwym przybieraniu na wadze. Ma to oczywiście przełożenie na wynik produkcyjny i ekonomiczny.

Optymalnym okresem, w którym odsadza się prosięta jest 28 dzień ich życia i osiągnięcie wagi 8 kg. W tym czasie prosięta zostają przeniesione do odchowalni, w której zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 270C przy wilgotności powietrza 50-60%. W kolejnych tygodniach temperaturę stopniowo obniża się o 1oC. Wysokość temperatury w pomieszczeniach dla prosiąt zależy również od typu chlewni. Prosięta utrzymywane na rusztach powinny mieć temperaturę wyższą o 2-3oC w stosunku do prosiąt utrzymywanych na słomie.

Obok utrzymywania odpowiedniej temperatury, istotne jest także zapewnienie prosiętom dostatecznej wielkości powierzchni kojca. Na jedno zwierzę powinno przypadać około 0,3 m2 podłogi. W kojcu nie powinno utrzymywać się zbyt licznej grupy zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie całego miotu do jednego kojca i pozostawienie go w takiej grupie do końca tuczu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W momencie grupowania prosiąt z różnych miotów istotne jest, aby łączyć te o jednakowych wagach i wielkościach. Obsada kojca w systemie rusztowym nie powinna przekraczać 40 sztuk, a na głębokiej ściółce 100–150 sztuk. Zwierzęta powinny mieć również zapewnioną wystarczającą ilość miejsca przy korycie, ponieważ wszystkie prosięta jedzą i piją w tym samym czasie.

Bardzo ważnym czynnikiem przy odsadzaniu prosiąt jest rozszerzanie diety. Układ odpornościowy młodych osobników nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dlatego prosięta muszą mieć zapewnioną najlepszej jakości paszę. Paszę należy zadawać w niewielkich ilościach kilka razy w ciągu doby. Można ją mieszać ze słodzikami, substancjami aromatyzującymi, mączką rybną, aby poprawić jej smak. W wielu mieszankach przemysłowych znajdują się dodatki enzymatyczne. Starter podawany prosiętom powinien zawierać w 1 kg paszy 16Mj energii strawnej, 20-21% białka oraz 1,6% lizyny oraz odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych. Poziom włókna w paszy dla prosiąt nie powinien przekraczać 3,5%.

Prosiętom należy również zapewnić stały dostęp do świeżej i czystej wody. Poidła smoczkowe powinny mieć przepływ wody około 0,75 l/minutę i obsadę do 7 sztuk na jedno poidło. Ważna jest również wysokość montażu samego poidła, którą należy dostosować do wielkości zwierząt.

Prosięta narażone są na działanie różnego rodzaju patogenów bytujących w środowisku chlewni. Dlatego też należy regularnie czyścić i dezynfekować kojce. W przypadku wystąpienia chorób w okresie odsadzania, do których najczęściej należą biegunki i infekcje dróg oddechowych, prosięta można wspomóc paszami leczniczymi. Jednak ze względu na zawartość antybiotyków ich włączenie może zlecić jedynie lekarz weterynarii.

(rzw) mp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA