Pryszczyca jedną z najgroźniejszych chorób
Pryszczyca jest uważana za jedną z najgroźniejszych chorób zwierząt, powodująca poważne straty gospodarcze. Atakuje wiele gatunków zwierząt. Najbardziej wrażliwym gatunkiem jest bydło. Niemniej jednak trzoda chlewna też jest narażona na tę chorobę.
Pryszczyca jest uważana za jedną z najgroźniejszych chorób zwierząt, powodująca poważne straty gospodarcze. Atakuje wiele gatunków zwierząt. Najbardziej wrażliwym gatunkiem jest bydło. Niemniej jednak trzoda chlewna też jest narażona na tę chorobę.
Okres wylęgu choroby u świń wynosi od kilkunastu godzin do 5 dni. Objawami choroby jest podwyższona temperatura ciała do 40-41 oC, osłabienie i wychudzenie. Często przebieg pryszczycy u tych zwierząt jest bezobjawowy. Mogą pojawiać się pęcherze na błonie jamy ustnej, na języku, ryju. W okolicach skóry międzyracicznej na koronie i piętkach racic, może powodować kulawiznę. Pęcherze są wypełnione mętnym płynem i mogą osiągać średnice ok. 3 cm.
Afrykański pomór świń (ASF) – co to jest?
Zachorowalność na pryszczycę jest zazwyczaj bardzo wysoka - nawet do 100%. Lochy prośne zarażone pryszczycą mogą ronić. Śmiertelność jest zazwyczaj niska choć przy złośliwym przebiegu w grupie młodych zwierząt – prosiąt ssących może dochodzić nawet 100% z uwagi na zapalenie mięśnia sercowego, bez jakichkolwiek zewnętrznych oznak choroby.
Pryszczyca rozprzestrzenia się się przez kontakt bezpośredni z zakażonymi zwierzętami. Zakażone zwierzęta u świń wydalają wirusa w największych ilościach z wydychanym powietrzem. Oprócz tego jest on wydalany z:
Cena tucznika na stałym poziomie
– płynem surowiczym z pęcherzy oraz nabłonkiem ścian pęcherzy
– śliną,
– moczem,
– kałem,Dopłaty do ubezpieczeń dla hodowców zwierząt. Nabór do 30 sierpnia
– nasieniem,
– wodami płodowymi36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
Świnie nie są nosicielami choroby. W przypadku jej wystąpienia, choroba ta jest zwalczana metodą administracyjną, w Polsce jak i w innych krajach europejskich, poprzez szybką i skuteczną likwidację ogniska (wybicie zwierząt wrażliwych).
Profilaktyka sanitarna polega na:
– ochronie strefy wolnej
– kontroli przemieszczania się zwierzątRóżyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
– uboju zwierząt chorych, podejrzanych o zakażenie, podejrzanych o kontakt wrażliwych zwierząt
– dezynfekcji miejsc i wszystkich zakażonych przedmiotówChoroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
– niszczeniu zwłok, śmieci i odpadków z miejsc zakażonych
– kwarantannie
Profilaktyka medyczna dopuszcza użycie szczepionki zawierającej inaktywowany wirus z adiuwantem.
(rz) tl
VEZG: Ceny świń w dół – czy czeka nas recesja?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.