REKLAMA

Jesienne nawożenie trawnika – co trzeba o nim wiedzieć?

Redakcja
07.09.2023
chat-icon 1

Jesienne nawożenie trawnika to temat, który poruszają wszyscy ogrodnicy. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna się przygotowania do pierwszego procesu pielęgnacji w życiu, czy ma się już duże doświadczenie w tego typu pracach, prędzej czy później na każdego dumnego właściciela trawnika przyjdzie czas, by przejść przez ten proces. Z tego powodu zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje.

fot. Pixabay.com
REKLAMA

Kiedy rozpocząć jesienne nawożenie trawnika i po co je przeprowadzać?

Jesienne nawożenie trawnika rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia i powtarza na przełomie września oraz października. Sytuacja jest nieco inna w wyjątkowych przypadkach, np. u starszych trawników. Jeśli teren ma ponad pięć lat, to lepiej zastosować nieco intensywniejsze nawożenie. Ponadto częstotliwość powinna być dostosowana do pogody. Jeśli latem panowały upały, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że trawa potrzebuje dodatkowej dawki potasu i fosforu.

Skoro o tych dwóch składnikach nawozu mowa, należy pamiętać, że są one obowiązkowym elementem jesiennej pielęgnacji. Oto dlaczego.

  • Potas odpowiada m.in. za gospodarkę wodną. Dzięki niemu trawa jest mniej narażona na przesuszenie. Jeśli trawnik nie ma wystarczająco dużo potasu, to ogrodnik zauważy żółknięcie, drobne źdźbła oraz ogólną utratę kondycji na powierzchni ogrodu. Teren taki jest bardziej podatny na przemarzanie, dlatego jest to obowiązkowy składnik każdego jesiennego nawożenia.
  • Fosfor za to sprzyja koszeniu, dzięki niemu trawa jest mocniejsza i mniej podatna na niszczenie. Do tego po fosforze komórki roślin działają prawidłowo, a to jest bardzo ważne podczas procesu fotosyntezy. Dzięki fosforowi trawa łatwiej przyswaja potas, dlatego są one nierozłączne i tak często wymieniane wspólnie, gdy wśród ogrodników pojawia się temat najlepszych, sprawdzonych produktów do ogrodu.  

Jesienne nawożenie do najłatwiejszy sposób na to, by odżywić trawnik przed trudnymi, zimowymi miesiącami. Nawet jeśli w wielu rejonach Polski nie występują już problemy z bardzo obfitym śniegiem, zima dalej jest trudna dla roślin ogrodowych. W przeciwieństwie do nawozów, których używa się wiosną oraz latem, te jesienne mają przede wszystkim zapewniać przezimowanie i zwiększyć odporność. Pozostałe wpływają głównie na wzrost, który o tej porze roku jest niepotrzebny.

Jak przygotować trawnik do nawożenia?

Najprostszym sposobem przygotowania trawnika do jesiennego nawożenia jest:

  • usunięcie z powierzchni liści (zebrane liście warto użyć na kompost, dzięki czemu postąpi się ekologicznie, oszczędzi pieniądze i zapewni roślinom naturalne wsparcie);
  • aeracja, czyli napowietrzanie trawnika, polegające na nakłuwaniu darni na głębokość około 10 cm – dzięki temu powietrze oraz składniki pokarmowe (również te wymienione wcześniej) mogą docierać bliżej korzeni;
  • wertykulacja powierzchni, do której potrzebne są: wertykulator albo kosiarka z wertykulatorem.

Jak wybrać odpowiednie produkty do jesiennego nawożenia trawnika?

Wybierając nawóz na jesienne nawożenie trawnika, trzeba mieć na uwadze, by był to produkt sprawdzony, wyróżniający się wysoką jakością i dobrymi opiniami wśród kupujących. Najlepiej wybierać takie produkty, które od lat sprawdzają się w ogrodach, zarówno tych profesjonalnych, jak i prywatnych. Do tego najlepiej, jeśli nawozy mogą być używane przez osoby bez doświadczenia.

Do takich produktów, prostych w użyciu i sprawdzonych, a także obfitych w fosfor i potas, tak niezbędnych podczas jesiennego odżywiania trawnika, należą m.in. nawozy Target. Znajdziesz je tutaj: https://www.target.com.pl/produkty/ogrod/nawozy/. To gwarancja doskonałego wsparcia trawnika podczas jesiennych miesięcy, niezależnie od doświadczenia i poziomu wiedzy!

(rw) Materiał promocyjny

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


bartek 01.10.2023

nie lepiej założyć łąkę kwietną ;-)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA