KRIR: Wnioski o dopłaty drogą elektroniczną mogą wiązać się z problemami
Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW, składać będzie można tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek).

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW, składać będzie można tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek).
Obowiązek taki wynika z art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, środków rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 69, z późn. zm.), zgodnie z którym od 2018 roku wszystkie wnioski o przyznanie płatności muszą być składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku.
Krajowa Rada Izb Rolniczych ma jednak obawy, że obowiązek składania wniosków drogą elektroniczną, nie będzie łatwym procesem.
KRIR uważa, że sam pomysł składania wniosków drogą elektroniczną jest bardzo dobry, ale swoje obawy uzasadnia tym, że składanie wniosków drogą internetową było możliwe już od 2011 roku, a każdego roku z tej możliwości korzystało zaledwie ok. 1 % rolników.
Samorząd rolniczy zastanawia się także, czy system komputerowy ARiMR jest na to przygotowany i czy rolnicy ubiegający się o płatności obszarowe nie będą zmuszeni do korzystania z usług firm prywatnych i publicznych, które będą świadczyć usługi za wysoką odpłatnością.
KRIR twierdzi, że zaproponowany w projekcie przejściowy termin wysyłania rolnikom częściowo wypełnionych, papierowych wniosków z załącznikami graficznymi (do 2020 roku) jest zbyt krótki na to, aby 100 % rolników składało wnioski o płatności elektronicznie.
(rpf) KP, KRIR
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Maksymalna wysokość drzew przy granicy działki
Sadzone przy granicy drzewa niejednokrotnie mogą stanowić problem. Dlatego przed ich zasadzeniem lub remontem na zewnątrz posesji warto pozyskać kilka istotnych informacji. Do najbardziej nurtujących kwestii możemy zaliczyć maksymalną wysokość drzew przy granicy działki, na której temat zamieściliśmy dane w przygotowanym przez nas artykule.
1. Mimo iż nie ma przepisów określających odległość drzew od ogrodzenia, to sadząc niewielkie gatunki, powinniśmy zachować około 2 metry odstępu od płotu. W przypadku nieco większych egzemplarzy przestrzeń zwiększa się do 3 metrów. Natomiast najbardziej rozrastających się drzew nie powinniśmy umieszczać w odstępie mniejszym niż 5 metrów od granicy działki.
2. Trudno również wskazać maksymalną odległość drzew
Ile gryki na hektar?
Zaliczana do roślin zbożowych gryka cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze względu możliwości uprawy na słabszych glebach, ale również rolnictwa ekologicznego. Nieprzypadkowo jest coraz popularniejsza, mimo że w ostatnim czasie tradycyjne gatunki były rzadziej uprawiane. W niniejszym tekście omawiamy różne aspekty związane z jej uprawą, a także wyjaśniamy kiedy siać grykę oraz ile gryki na hektar powinno się wysiać.
- Gryka jest często stosowana jako poplon, ponieważ dobrze wpływa na glebę i nie jest trudna w uprawie.
- Na jeden hektar zazwyczaj zużywa się 40-60 kilogramów nasion, co jest zależne od warunków glebowych itd.
- Z hektara można uzyskać
Czy trzeba rejestrować kury?
Czy trzeba rejestrować kury?
W kontekście hodowli kur jednym z kluczowych pytań, które nurtuje wielu właścicieli, jest to, czy i kiedy należy rejestrować swoje ptaki. Rejestracja drobiu 2023, choć może wydawać się dodatkowym obowiązkiem, ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. Jest to szczególnie ważne w kontekście prewencji przed chorobami zakaźnymi, takimi jak ptasia grypa oraz w celu utrzymania odpowiednich standardów hodowlanych.
Obowiązek rejestracji kur 2023 zależy od liczby utrzymywanych sztuk. Zazwyczaj małe hodowle, do określonej liczby sztuk (zazwyczaj limit określa się na 50 sztuk) są zwolnione z tego wymogu. Jest to udogodnienie dla osób hodujących
Przebiałkowanie u kur – objawy
Składniki odżywcze, tj. białko, wapń, aminokwasy, mają bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne, rozwój układu rozrodczego, jakość skorupy jaj oraz regularność ich składania. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że zarówno niedobór jak i nadmiar białka u kur mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a także nieśność ptaków.
- Przebiałkowanie u kur oznacza wyższe stężenie białka w diecie niż jest ono potrzebne.
- Wartość procentowa białka w diecie kur nie powinna przekraczać 20%.
- Do przebiałkowania najczęściej dochodzi przez nadużywanie wysokobiałkowej paszy oraz niedostosowywanie proporcji składników do potrzeb ptaków w danych okresach.
- Przebiałkowanie może prowadzić
Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników
Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 — wsparcie energetyczne dla rolnictwa
Ostatnimi laty w sektorze rolnictwa doszło do szeregu korzystnych zmian. Dzięki nim właściciele gospodarstw mogą korzystać z dofinansowania odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła, instalacje PV czy magazyny energii. Sama inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi wiele korzyści rolnikom i jednocześnie realnie zwiększa udział OZE w miksie energetycznym, co korzystnie wpływa na jakość powietrza w Polsce.
Instalacja fotowoltaiczna, w połączeniu z hybrydowym falownikiem oraz własnym magazynem energii to również większa niezależność energetyczna gospodarstw. Należy również pamiętać, że instalacja PV to pewna oraz tania energia, co z kolei sprawia, że na montaż paneli
Jak oszczędzać wodę w rolnictwie?
- Woda to jeden z najważniejszych surowców wykorzystywanych w rolnictwie, obecnie sektor ten wykorzystuje aż 70% wody pitnej.
- Niedobór wody grozi suszą rolniczą, która z roku na rok staje się coraz poważniejszym problemem.
- Aby zmniejszyć ryzyko suszy, niezwykle ważne jest racjonalne gospodarowanie wodą w rolnictwie.
- Aby zmniejszyć zużycie wody w rolnictwie, warto korzystać ze specjalnych zabiegów agrotechnicznych.
Jak ograniczyć zużycie wody?
Obecnie znaczna ilość wody trafia do upraw. Szacuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 50%, to z kolei skutkować będzie znacznie większym zużyciem
Koła Gospodyń Wiejskich ze wsparciem za frekwencję wyborczą w gminach
O takiej formie wsparcia dla gmin z liczbą mieszkańców nie przekraczającą 20 tysięcy osób zdecydowała Rada Ministrów przyjmując „rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi”.
Działania te są związane z realizacją akcji profrekwencyjnej. Najważniejsze rozwiązania przyjęte przez Radę Ministrów:
- Uruchomienie przez ARiMR wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich z gmin z liczbą mieszkańców nie przekraczającą 20 tysięcy mieszkańców w których frekwencja w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła więcej niż 60 procent.
- Wsparcie to nie będzie wypłacane KGW będącym w
Ceny świń: Dalszy ciąg stabilizacji na niemieckim VEZG
Od 18 października 2023 roku cena świń za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc) niezmiennie wynosi 2,10 euro. W przeliczeniu na złote kwota za kilogram świń z 22 listopada bieżącego roku wynosi 9,2 zł. Cena ta będzie aktualna do 29 listopada br.
Podobna jest również treść komunikatu VEZG, z którego dowiadujemy się, że u naszego zachodniego sąsiada ma miejsce stabilna sytuacja na rynku trzody chlewnej.
(rzw) Źródło: VEZG
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.