REKLAMA

MRiRW: 21,5 tys. gospodarstw poniosło straty z powodu złego przezimowania upraw

Redakcja - Uprawa
20.05.2016
chat-icon 0

Szkody z powodu złego przezimowania upraw poniosło ponad 21,5 tys. gospodarstw rolnych na powierzchni ponad 366 tys. ha. Straty oszacowano na kwotę 162,3 mln zł. Rolnicy mogą ubiegać się o pomoc - poinformował w środę resort rolnictwa.

PAP / Wojciech Pacewicz
REKLAMA

Szkody z powodu złego przezimowania upraw poniosło ponad 21,5 tys. gospodarstw rolnych na powierzchni ponad 366 tys. ha. Straty oszacowano na kwotę 162,3 mln zł. Rolnicy mogą ubiegać się o pomoc - poinformował w środę resort rolnictwa.

Zgodnie z danymi przesłanymi przez urzędy wojewódzkie, do 13 maja br. powołano 785 komisji do oszacowania szkód. Szkody z powodu tzw. ujemnych skutków przezimowania wystąpiły w 21 tys. 541 gospodarstwach rolnych. Największe w województwach mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Jedynie rolnicy z województwa dolnośląskiego nie złożyli wniosków o oszacowanie szkód z powodu złego przezimowania plantacji. Natomiast w woj. małopolskim nie było zgłoszeń o oszacowanie szkód w uprawach ozimych, zgłoszenia w kilku gminach dotyczą wyłącznie szkód w uprawach sadowniczych. W województwach śląskim, opolskim i podkarpackim szkody wystąpiły w kilku gospodarstwach rolnych.

W opinii Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) zdecydowanie lepiej przezimowały zboża odmian wyhodowanych w Polsce.

Rolnicy z w gospodarstw, w których oszacowano straty spowodowane wymarznięciem upraw mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej oraz o ulgi i zwolnienia z podatków i innych opłat. Oszacowania szkód dokonują komisje powołane przez właściwych terytorialnie wojewodów na wniosek rolnika złożony w urzędzie gminy.

W ramach stałych instrumentów pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne producenci rolni mogą ubiegać się m.in. o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej. Do oprocentowania kredytu dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warunkiem udzielenia pomocy jest dołączenie przez kredytobiorcę do wniosku o kredyt protokołu oszacowania szkód zawierającego określenie zakresu i wysokości szkód oszacowanych przez komisję powołaną przez wojewodę. Wojewoda musi potwierdzić wystąpienie szkód, sporządzając adnotację na tym protokole.

Rolnikowi, który poniósł starty w gospodarstwie przysługuje także ulga w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne w formie odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na dogodne raty. Decyduje o tym prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Decyzję m.in. o umarzanie w całości lub w części bieżących składek, odroczenie w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy może też podjąć prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Obniżenie czynszu dzierżawnego może nastąpić przy łącznym spełnieniu dwóch warunków: zaistnieniu okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby oraz wystąpieniu znacznego zmniejszenia przychodu z przedmiotu dzierżawy.

Rolnik może też ubiegać się o ulgi w opłatach podatku rolnego i od nieruchomości stosowane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Pomoc przysługuje tym producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej szkody oszacowano powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA