REKLAMA

Na czym polega ubój rytualny

Redakcja - Prawo i Finanse
22.09.2020
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 4

Ta metoda uśmiercania, choć jest procesem bardzo krwawym, w rzeczywistości jest jednak znacznie bardziej humanitarnym sposobem odebrania życia zwierzęciu niż tradycyjne metody. Kontrowersje, które narosły wokół uboju rytualnego, wynikają głównie z niewiedzy.

REKLAMA

Ta metoda uśmiercania, choć jest procesem bardzo krwawym, w rzeczywistości jest jednak znacznie bardziej humanitarnym sposobem odebrania życia zwierzęciu niż tradycyjne metody. Kontrowersje, które narosły wokół uboju rytualnego, wynikają głównie z niewiedzy.

Na czym polega ubój rytualny? Podstawową zasadą uśmiercania zwierzęcia w tym przypadku jest to, aby było ono przeprowadzone jak najszybciej i bez jakiegokolwiek zbędnego cierpienia. Ubój polega na szybkim przecięciu przełyku i arterii doprowadzających krew do mózgu. Dlatego dopuszcza się zastosowanie tylko jednego pewnego cięcia, które musi być gładkie, przy jak najmniejszym nacisku.

Do przeprowadzenia uboju rytualnego wykorzystuje się specjalny nóż charakteryzujący się dosłownie chirurgiczną ostrością. Taki nóż przed ubojem sprawdza się kilkanaście razy. Przecięcie tak ostrym nożem nie powoduje bólu, następuje natychmiastowe odcięcie dopływu krwi do mózgu wywołane spadkiem ciśnienia krwi, a tym samym szybką utratę przytomności i następnie śmierć.

Szacuje się, że czas, który mija od momentu cięcia do utraty przez zwierzę świadomości to około 2 sekundy. Badania przeprowadzone z udziałem lekarzy weterynarii potwierdzają te dane.

W przypadku uboju rytualnego zasadnym wydaje się nie stosowanie dodatkowo zabiegu ogłuszania. Istnieje wręcz prawdopodobieństwo, że ogłuszanie wywołuje dodatkowy stres u zwierząt. Po głębszej analizie mogłoby się wydawać, że ubój rytualny nie tylko nie jest niehumanitarny, ale wręcz pozwala na traktowanie zwierząt w znacznie lepszy sposób niż w przypadku tradycyjnego uśmiercania.

W Polsce już kilkukrotnie próbowano zmienić ustawę o ochronie zwierząt wprowadzając zakaz uboju rytualnego. Jak będzie tym razem?

Obecnie obowiązujące prawo o ochronie zwierząt zostało uchwalone 24 października 1997 roku. Ustawa z 21 sierpnia 1997 roku dopuszczała wyjątek dla uboju w sposób przewidziany przez obrządki religijne.

Pierwsza próba wprowadzenia zakazu uboju rytualnego miała miejsce w 2002 r. Nowelizacja ówczesnej ustawy nakazywała przeprowadzanie uboju tylko po wcześniejszym ogłuszeniu i nie uwzględniała wyjątku dla uboju rytualnego. Na tej podstawie, w 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydane w 2004 roku rozporządzenie Ministra Rolnictwa, dotyczące warunków uboju rytualnego, w którym dopuszcza się ubój rytualny bez wcześniejszego ogłuszenia, jest niezgodne ze znowelizowaną w 2002 roku ustawą i że Minister Rolnictwa przekroczył swoje kompetencje, wydając rozporządzenie bez należnego upoważnienia ustawowego.

W ten sposób od 1 stycznia 2013 roku do 12 grudnia 2014 roku w Polsce obowiązywał całkowity zakaz uboju religijnego bez wcześniejszego ogłuszenia zwierzęcia. 10 grudnia 2014 roku Trybunał Konstytucyjny uchylił wyrokiem zakaz dokonywania uboju rytualnego. Zdaniem Trybunału zakaz ten naruszał wolność religii i sumienia, i jest niezgodny z Konstytucją RP.

Kolejna próba wprowadzenia w Polsce zakazu uboju rytualnego miała miejsce w 2017 r. W listopadzie tego roku złożono w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i zakazie prowadzenia uboju rytualnego w Polsce za wyjątkiem gmin wyznaniowych. Minister Rolnictwa w lipcu 2018 roku zapowiedział wycofanie z Sejmu poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przewidującego m.in. wprowadzenie zakazów uboju rytualnego.

Obecnie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ma zlikwidować w Polsce ubój rytualny zwierząt z wyjątkiem takiego uboju na potrzeby związków wyznaniowych, które działają w Polsce. Ustawa jest obecnie w Senacie, gdzie trwa publiczne wysłuchanie w jej sprawie.

A jakie prawo w zakresie uboju rytualnego obowiązuje w Unii Europejskiej? Od stycznia 2013 roku na mocy rozporządzenia Rady UE dopuszcza się ubój bez ogłuszania na potrzeby wspólnot religijnych i pozwala państwom członkowskim utrzymać lub wprowadzić jego zakaz.

Obecnie ubój rytualny w Europie jest całkowicie zakazany w Danii (od lutego 2014 r.), Szwecji (od 1937 r.), Norwegii i Szwajcarii. Poza Europą jest on zakazany również w Nowej Zelandii (od 2010 r.)

W większości krajów Unii Europejskiej ubój rytualny jest warunkowany pewnymi ograniczeniami, takimi jak, np. ogłuszenie lub znieczulenie zwierzęcia w trakcie, albo tuż po uboju, czy zwolnienie z tych obostrzeń społeczności muzułmańskich i żydowskich po przekazaniu władzom odpowiedniego wniosku.

(rpf) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 4

REKLAMA

Polecane

Komentarze (4)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Marcinos 30.05.2022

tak, mięso z marketu to chętnie i kiełbaskę na grilla ale już o tym, że to zwierzę trzeba ubić zanim się je zje to już państwo miastowi słyszeć nie chcą i ubliżać i będą agresywnie na rolnika....

0 1
Nkla 01.05.2021

Życze Ci takiej śmierci śmieciu co napisales ten artykuł, widac po tych biednych wierzgających i wyrywających sie zwierzetach po tym "profesjonalnym" cieciu jakie to jest bezbolesne i humanitarne. Zalosni jestescie wy pseudorolnicy, mam nadzieje ze bedziecie zdychac w meczarniach jak juz zarobicie swoje brudne pieniadze na uboju rytualnym zwierzat.

2 0
Mateusz 14.04.2021

Jak przeczytałem to zdanie o kilkunastokrotnie sprawdzanym nożu to prawie się zesikałem ze śmiechu... Wystarczy kilka filmów z rzeźni gdzie morduje się "rytualnie" i już widać to "jedno, precyzyjne cięcie bez nacisku". Żałosny artykuł... PS. Jem mięso i nie jestem weganem...

2 0
twoja stara 16.03.2021

Co za cwel pierdolony napisał ten artykuł. Życze autorowi, żeby sam się poddał ubojowi rytualnemu.

2 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA