REKLAMA

Największa obora na Mazowszu otwarta


25 maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego obiektu gospodarskiego, który imponuje swoją wielkością i zastosowanymi w nim rozwiązaniami technologicznymi.

REKLAMA

25 maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego obiektu gospodarskiego, który imponuje swoją wielkością i zastosowanymi w nim rozwiązaniami technologicznymi.

Mowa tu o nowej oborze państwa Duszków z Ogródka w województwie mazowieckim, która pomieścić może aż 500 szt. bydła. Rodzina Duszaków kultywuje wielopokoleniowe, hodowlane tradycje. Rozpoczął ją senior rodu – pan Tadeusz Duszak, zarządzający z początku 10 ha ziemi i 13 krowami mlecznymi.

W latach 80-tych XX wieku gospodarstwo przejął jego syn Leszek, który prowadził je najpierw z żoną Barbarą, a potem z synami Tomaszem i Piotrem oraz synowymi Agnieszką i Małgorzatą, konsekwentnie je modernizując i rozwijając, aż do obecnego stanu. Trzeba zaznaczyć, że hodowlą interesują się także wnuki hodowcy, czyli Olga, Julia, Kacper i Bartek.

Decyzję o budowie nowego obiektu podjęto w 2016 roku, ale budowę, która trwała 10 miesięcy rozpoczęto 1 sierpnia 2018 roku. W jej wyniku powstała nowoczesna, czterorzędowa obora z centralnym stołem paszowym o szerokości 5 m. o wymiarach - 132 m. długości i 36 m. szerokości.

W obiekcie zastosowano między innymi pierwszą w Polsce karuzelę Autorotor, typ Subway o 40 stanowiskach z kolektorem mlecznym IQ, a także innowacyjne centrum zarządzania gnojowicą, system zgarniaczy z automatyczną regulacją naciągu, system automatycznego dippingu strzyków oraz dezynfekcji.

Poza tym oborę wyposażono w schładzalnik na mleko o pojemności 20 000 litrów, naganiacz krów, automatyczny system selekcji zwierząt, zintegrowany system zarządzania stadem i monitorowania stanu zdrowia bydła, oraz automatyczny system kurtyn wentylacyjnych sterowanych stacją pogodową. Obok obory znajduje się budynek szkoleniowo – socjalny.

W uroczystości otwarcia wzięło udział kilkaset osób, zarówno sąsiadów, jak i mazowieckich hodowców, a także władz mleczarni Hochland, przedstawicieli firm uczestniczących w budowie i wyposażaniu obiektów oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

(rzw) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA