fbpx
Fotowoltaika dla rolnika – jak zyskać do 150 tysięcy złotych wsparcia fot. Adobe Stock

Fotowoltaika dla rolnika – jak zyskać do 150 tysięcy złotych wsparcia

Napisał  Lut 03, 2023

Od 31 stycznia br. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji swych gospodarstw w ramach tzw. zielonej energii rolnicy mogą składać od 31 stycznia 2023 roku.

Program wsparcia na budowę energii odnawialnej w gospodarstwach na terenie Polski jest realizowany w ramach tzw. modernizacji gospodarstw rolnych.

W ramach wsparcia można wnioskować o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wnioski o pomoc przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

> Samowystarczalność energetyczna polskiej wsi. Czy to możliwe?

Maksymalna kwota jaką można zyskać w ramach tego programu to 150 tysięcy złotych, a obejmuje ona zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów, co więcej kwalifikowane do finansowania są również magazyny energii, a także systemy inteligentnego zarządzania oraz pompy ciepła.

Należy mieć na uwadze, że dofinansowanie może pokryć nawet 60 procent kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników, w przypadku pozostałych właścicieli gospodarstw wsparcie to wynosi 50 procent.

Ostateczny termin realizacji inwestycji objętych wsparciem to 30 czerwca 2025 roku. Z informacji przekazanych przez wicepremiera ministra rolnictwa i rozwoju wsi nie termin ten jest ostateczny i nie ma możliwości jego wydłużenia. Podczas spotkania z rolnikami w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie szef resortu rolnictwa pytany o to, kto poniesie koszty utylizacji zużytej instalacji, powiedział, że będzie to obowiązek właściciela. Jednak zaznaczył, że nie wykluczone jest wprowadzenie rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu.

Wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki dla rolnika można składać do 1 marca 2023 roku. Można to zrobić osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą EPUAP.

(rpf) pp/ Źródło: ARiMR

Udostępnij: