Kontrowersje wokół planowanej kaucji przy zakupie olejów

Napisał  Maj 18, 2021

Planowane jest wprowadzenie dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów w postaci zwrotnej kaucji. Zwrot byłby jednak możliwy tylko w sytuacji, gdy użytkownik odda w punkcie sprzedaży taką samą ilość zużytego oleju w ściśle określonym terminie. Wzbudza to pewne zaniepokojenie wśród rolników, którzy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminów, a przez to de facto zapłacą więcej za olej.

W sytuacji ustanowienia kaucji w wysokości od 4,50 do 10 zł, która będzie pobierana od każdego litra przy zakupie oleju, a zwracana w punkcie sprzedaży, wymiany smarów lub w warsztacie - tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ściśle określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju, z drugiej strony, jeżeli ten czas minie, to kaucja by przepadała. Spowoduje to wzrost cen olejów w granicach od 10% do nawet 30%. Opłata ta nie ma dotyczyć warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidualnych, w tym również rolników, którzy będą samodzielnie wymieniać olej. A jest to normą w gospodarstwach rolnych.

Olej w pracującym silniku zużywa się i jego ilość musi być uzupełniana. Nie da się również przewidzieć awarii, np. w postaci pęknięć przewodów, co przy pompach dużej mocy może spowodować spory wyciek. W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów.

Niejednokrotnie bywa tak, że przeglądy w ciągnikach rolniczych wiążą się potrzebą dokonania wymiany olejów dwa lub więcej razy rocznie. W takich przypadkach rolnicy nie będą mogli spełnić warunków koniecznych do zwrotu pobranej kaucji. Wówczas kaucja przepadnie bezpowrotnie i będzie to dodatkowy koszt w gospodarstwie rolnym.

W tej sprawie 17 maja 2021 r. izby rolnicze skierowały wniosek do ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, w którym apelują o przygotowanie odpowiednich przepisów – takich, które nie będą generowały dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem produkcji rolniczej.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj