fbpx
1/2

Białoruś wprowadza zakaz importu m.in. dla polskiej wieprzowiny

Napisał  Lis 15, 2021

Na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej pojawiły się informacje dotyczące zakazu wwozu z całego terytorium Polski produktów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

O wprowadzeniu ograniczeń importowych dotyczących terytorium całej Polski poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Zakazem objęte są:
- żywe świnie, podatne na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
- mięso wieprzowe (w tym dziki) i inne surowce wieprzowe, a także produkty ich przetwórstwa;
- skóry, rogi, kopyta i jelita, szczecina pochodząca od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
- trofea myśliwskie, pozyskane od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
- pasze i dodatki paszowe z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskane z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych);
- pasze i dodatki paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Białoruś jest nie tylko znaczącym importerem polskich produktów spożywczych. Kraj ten jest w ścisłej czołówce największych producentów potasu, surowca niezbędnego w produkcji nawozów potasowych, eksportującym go m.in. do Polski. Białoruś jest zaraz po Kanadzie drugim największym producentem tego surowca na Świecie.

To między innymi wprowadzenie w czerwcu 2021 roku przez Komisję Europejską embarga na import potasu z Białorusi wywołało problem z dostępnością nawozów przy jednoczesnym znacznym podwyższeniu ich cen.

To niestety nie pierwszy raz, kiedy polityka odbija się bezpośrednio na rolnikach, utrudniając uprawę i hodowlę, niestety często bez rekompensat i działań mających zminimalizować wpływ tych działań na bieżące funkcjonowanie gospodarki, w tym przypadku na rolnictwa.

(rpf) Paweł Pąk / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj