fbpx
Fioletowe ziemniaki mają wiele właściwości odżywczych i zdrowotnych, to między innymi obniżenie ciśnienia krwi oraz poprawienie metabolizmu u osób je spożywających. fot. Adobe Stock

Fioletowe ziemniaki, cena - gdzie kupić?

Napisał  Lip 23, 2022

Fioletowe ziemniaki to coraz popularniejszy, budzący zainteresowanie, produkt spożywczy, który posiada wiele ciekawych i cennych właściwości. Warzywa obniżają ciśnienie krwi, przyczyniają się do podkręcenia metabolizmu, a także niesamowicie prezentują się na talerzu. Fioletowe ziemniaki: cena, gdzie kupić i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Fioletowe ziemniaki - gdzie kupić?

Ziemniaki są jednym z podstawowych składników codziennych obiadów. Posiadają wspaniałe walory smakowe oraz możemy wykorzystać je do przygotowania wielu ulubionych potraw. Jednak znane nam warzywa po obraniu posiadają żółty kolor, dlatego te w fioletowej barwie, wzbudzają w nas jeszcze większe zaciekawienie. Występujące w naturalnej postaci fioletowe ziemniaki odznaczają się niską zawartością tłuszczu, cholesterolu oraz sodu. Wyróżniają się natomiast bogactwem w witaminy, potas czy substancje przeciwutleniające, skutecznie chroniące komórki. Co więcej, fioletowe ziemniaki wspaniale niwelują zaparcia oraz usprawniają pracę układu pokarmowego. Możemy kupić je w wielu supermarketach, niewielkich osiedlowych sklepach z owocami oraz warzywami, a także od wybranych rolników.

Fioletowe ziemniaki - do czego można wykorzystać?

Wiemy już, gdzie kupić fioletowe ziemniaki, jednak warto, abyśmy poznali kilka fantastycznych potraw, które możemy przyrządzić z ich wykorzystaniem. Ta nietypowa odmiana swoim smakiem niezwykle przypomina te tradycyjne warzywa, które od lat znajdują się w naszych domach. Ich skóra jest jednak odrobinę grubsza. Możemy z ich zastosowaniem przygotować wiele pysznych dań, takich jak sałatka ziemniaczana, frytki, pieczone ziemniaki czy dodatek do mięs bądź obiadu. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że smażenie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się do utracenia przez warzywa cennych właściwości.

Fioletowe ziemniaki - jaka jest ich cena?

Fioletowe ziemniaki są już od dawna znane w kuchni francuskiej, gdzie wykorzystuje się je do przygotowywania wielu rodzajów dań. Oferowane w naszym kraju warzywa charakteryzują się ciemną, fioletową skórką oraz miąższem mogącym przyjmować odcień od lawendowego do praktycznie białego. Co ciekawe, w fioletowych ziemniakach znajdziemy znacząco więcej antyoksydantów niż w tradycyjnych, białych. Dzięki temu posiadają one lepsze właściwości, co zwiększa opłacalność ich zakupu. Fioletowe ziemniaki możemy również zamówić przez internet, a ich cena zaczyna się od około 8-9 złotych za kilogram. Coraz częściej możemy je nabyć w dużych sieciach handlowych, natomiast ich cena jest nieco wyższa od tradycyjnych białych ziemniaków.

Ziemniaki truflowe - skąd pochodzą?

Fioletowe ziemniaki, zwane również chińskimi truflami są francuską odmianą fioletowo-niebieskich ziemniaków. Należą one do tej samej rodziny psiankowatych, co uprawiane przez nas polskie ziemniaki. Ich uprawy możemy spotkać zarówno we Francji, jak i w Peru bądź Chile. Posiadają one swoje odmiany, z których najpopularniejszą jest Viteloette. Kolejnymi odmianami są Blue Congo czy Mecklenburger Shecke.

Fioletowe ziemniaki - jakie mają wartości odżywcze?

Wbrew pozorom fioletowe ziemniaki pod kątem właściwości odżywczych niewiele różnią się od klasycznych, białych. Natomiast charakteryzują się zawartością substancji przeciwutleniających, a w szczególności tak zwanych antocyjanów. Są również bogactwem potasu, błonnika, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego) czy witaminy C.

Do niezaprzeczalnych zalet fioletowych ziemniaków możemy zaliczyć również niższy indeks glikemiczny niż w przypadku białej odmiany warzywa. Im wyższy on jest, tym szybszy wzrost glukozy we krwi, co przekłada się na wyższy skok insuliny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2, hiperlipidemią czy hipertriglicerydemią, dla których lepszym rozwiązaniem będą ziemniaki truflowe.

Fioletowe ziemniaki - działanie przeciwutleniające

Znajdujące się w fioletowych ziemniakach substancje przeciwutleniające w znaczącym stopniu zapobiegają powodowanym przez wolne rodniki uszkodzeniom. Te szkodliwe substancje powodują wzrost stresu oksydacyjnego, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Regularne spożywanie fioletowych ziemniaków może przyczynić się do zwiększenia poziomu przeciwutleniaczy w naszym organizmie.

Fioletowe ziemniaki - jak gotować?

Gotowanie fioletowych ziemniaków niewiele różni się od przyrządzania tradycyjnych białych. Ich skórka jest nieco grubsza, a co za tym idzie twardsza. Dlatego przed ich przygotowaniem, podobnie, jak w przypadku tradycyjnych białych, musimy je dokładnie obrać. Ziemnaki truflowe, podobnie, jak tradycyjne możemy gotować, smażyć bądź piec w dowolnych, wybranych przez siebie kombinacjach. Ich piękny, nietuzinkowy fioletowy kolor nadaje daniom oryginalności. Co więcej, sprawia on, że każda potrawa prezentuje się niepowtarzalnie, a także nietypowo. Z tą odmianą ziemniaków niejednokrotnie możemy spotkać się w restauracjach, ponieważ ich niesamowity kolor, może uczynić danie wyrafinowanym i niezwykle wyszukanym.

(rw)

Udostępnij: