fbpx
Wydrukuj tę stronę
Każdego roku żniwa zbierają dodatkowe śmiertelne żniwo... fot. OSP Zabrzeże

Tragiczne skutki wypadku podczas żniw – 66-latek wpadł pod kombajn

Napisał  Lip 26, 2022

To jeden z tych wypadków, które przytrafiają się rolnikom z dużym stażem i doświadczeniem. Takim, którzy prace żniwne mają w jednym palcu, bo pracowali przy nich nawet przez kilkadziesiąt sezonów i mają staż pracy w rolnictwie liczony co najmniej jako półwiecze.

Jednak niestety pomimo ogromnego doświadczenia popełniają błąd za kóry przychodzi im zapłacić najwyszżą cenę. Być może to rutyna przyczyniła się do tragicznego w skutkach zdarzenia, które miało miejsce 25 lipca 2022 roku około godziny 10:50 w miejscowości Zabrzeż (województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Łącko). 66-letni właściciel pola, na którym odbywały się żniwa, wpadł pod koła kombajnu i niestety pomimo długiej reanimacji 66-letni mieszkaniec gminy Łącko zmarł.

Badanie alkomatem wykazało, że kierujący kombajnem 43-latek był trzeźwy, kontrola wykazała jednak, że nie miał uprawnień niezbędnych do prowadzenia kombajnu zbożowego.

Na miejscu pracowali policjanci ze Starego i Nowego Sącza, którzy przeprowadzili oględziny i inne czynności mające na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tego tragicznego wypadku. Decyzją prokuratora ciało 66-latka zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych – informuje Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

Zmarły tragicznie rolnik to zasłyżony wieloletni druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzeży, którego wymownym komentarzem na facebooku pożegnali koledzy z jednostki: „Z głębokim smutkiem i żalem powiadamiamy, iż w wyniku tragicznego wypadku odszedł z naszych szeregów na Wieczną Służbę, nasz kolega, długoletni członek OSP Zabrzeż, dh Zbigniew Janczura. Cześć Jego Pamięci”.

Wraz z Policją apelujemy, aby dbać o bezpieczeństwo podczas prac w gospodarstwie, na polu i w lesie.

Pamiętajmy, że lato to nie tylko czas wypoczynku i rekreacji, ale również wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. Użytkowanie specjalistycznych maszyn rolniczych może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego policjanci apelują o rozwagę i rozsądek podczas wykonywania prac polowych.

- Przede wszystkim należy użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną.
- Nie wolno przewozić ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników czy w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, a przewożony ładunek trzeba dobrze zabezpieczyć przed upadkiem i osunięciem.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Zadbajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

(rpf) pp / Źródło: KMP Nowy Sącz, OSP Zabrzeże

Udostępnij: