Robert Telus nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi
Po tym jak 5 kwietnia 2023 roku Henryk Kowalczyk podał się do dymisji ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przez chwilę trwały spekulację, kto obejmie to stanowisko. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała już 6.04.2023, że nowym szefem resortu rolnictwa zostanie mianowany Robert Telus.
Po tym jak 5 kwietnia 2023 roku Henryk Kowalczyk podał się do dymisji ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przez chwilę trwały spekulację, kto obejmie to stanowisko. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała już 6.04.2023, że nowym szefem resortu rolnictwa zostanie mianowany Robert Telus.
Henryk Kowalczyk objął stanowisko szefa resortu rolnictwa 21 października 2021 roku, zastępując Grzegorza Pudę. Kowalczyk wraz ze swoim ministerstwem przez ponad 1,5 roku musiał się mierzyć między innymi z kryzyzem wywołanym przez pandemię koronawirusa, afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków dziesiątkującymi stada nie tylko w Polsce ale i na świecie oraz ze skutkami wojny w Ukrainie.
Prezydent spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników
6 kwietnia 2023 roku w pałacu prezydenckim w Warszawie Robert Telus odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Obecny minister rolnictwa Robert Telus jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, a jego kariera parlamentarzysty, która rozpoczęła się w 2007 roku, trwa nieprzerwanie już czwartą kadencję. Urodzony w 1969 roku polityk ukończył Politechnikę Krakowską, sam prowadzi również gospodarstwo rolne.
Czesław Siekierski ministrem rolnictwa w rządzie Donalda Tuska
Na uroczystości ustępujący ustępujący minister, wicepremier Henryk Kowalczyk, podziękował ministrowi Robertowi Telusowi za dotychczasową współpracę na forum Sejmowej Komisji Rolnictwa, której nowy minister był przewodniczącym. Zdeklarował jednocześnie swoje poparcie i pomoc.
– Propozycję i nominację przyjąłem z wielką dumą. To wielki zaszczyt, ale przede wszystkim największa odpowiedzialność – podkreślił minister Robert Telus, który przekazał jakie będą jego pierwsze plany na stanowisku szefa resortu rolnictwa – Premier Mateusz Morawiecki powiedział słowa, które bardzo mi utkwiły w głowie: że nie będzie silnej, polskiej gospodarki, gdy nie będzie silnego, polskiego rolnictwa. Chcę obiecać, przede wszystkim polskim rolnikom, że nie będę szczędził sił, swoich pomysłów i pracy, żeby właśnie tak było.
W ocenie nowego ministra rolnictwa obecne trudne czasy wymagają zdecydowanych działań
– Już dzisiaj, na godzinę dwudziestą zwołałem sztab kryzysowy, a jutro rano pojadę zobaczyć, jak wygląda sytuacja na granicy – zapowiedział minister Robert Telus, dodając jednocześnie, że zrobi wszystko, aby kontrole na granicy były tak dokładne, aby zboże niepewnej jakości nie wpływało do Polski, a tym samym – do Europy.
(rpf) pp / Źródło: MRiRW
Anna Gembicka nowym ministrem rolnictwa
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Stracił panowanie nad pojazdem. Buraki zablokowały drogę
Zdarzenie miało miejsce 9 października 2024 roku na trasie Józefów – Osuchy (województwo lubelskie) około godziny 15:30. Chwilę później zgłoszenie o wypadku wpłynęło do oficera dyżurnego biłgorajskiej komendy policji.
Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zastali wywrócony pojazd ciężarowy marki Renault z naczepą leżący na drodze i rozsypane buraki blokujące całkowicie przejazd. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że 34-letni mieszkaniec gminy Terespol prowadzący pojazd, na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą. Ciężarówka przewożąca w naczepie buraki cukrowe wywróciła się, a zawartość rozsypała się na drodze blokując całkowicie drogę. Mężczyznę ukarano mandatem.
Badanie alkomatem wykazało, że kierowca ciężarówki był trzeźwy. Przewieziono go do szpitala, gdzie
Producenci owoców poszkodowani przez przymrozki i grad ze wsparciem
O wsparcie można się starać w przypadku strat poniesionych w wyniku przymrozków, które miały miejsce w okresie od 15 do 30 kwietnia 2024 r. oraz w wyniku gradu, który miał miejsce od 1 do 31 maja 2024 r.
Wsparcie jest udzielane do uprawy: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszek, jabłek, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek oraz innych owoców jagodowych i winorośli.
Aby wnioskować o pomoc, trzeba spełnić kilka warunków, bowiem wsparcie przeznaczone jest dla producentów rolnych, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1
Nawóz NPK- działanie, stosowanie i zalecenia
Właściwe stosowanie nawozu NPK może znacząco poprawić kondycję roślin, jednak jego skuteczność zależy od odpowiedniego dopasowania do potrzeb roślin i warunków glebowych. Czym są wieloskładnikowe nawozy NPK i jakie mają działanie? Czy warto je stosować?
Nawozy jednoskładnikowe vs. nawozy wieloskładnikowe
Wybór odpowiedniego nawozu dla roślin może być kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje nawozów: jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości oraz zastosowania, a wybór między nimi zależy od specyficznych potrzeb upraw. Nawozy jednoskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają jeden kluczowy pierwiastek odżywczy. Mogą to być nawozy azotowe, fosforowe
Poferment z biogazowni – co to jest?
Wykorzystanie tego materiału w rolnictwie może przynieść korzyści zarówno dla gleby, jak i upraw, a także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych. Zanim jednak zapadnie decyzja o jego zastosowaniu, warto dokładnie poznać, czym jest poferment, jakie są jego właściwości, przepisy regulujące jego użycie, a także odpowiednie dawkowanie.
Czym jest poferment z biogazowni?
Poferment to produkt uboczny powstający podczas fermentacji beztlenowej w biogazowniach. W tym procesie różne materiały organiczne, takie jak resztki roślinne, obornik, a także odpady rolnicze, są przetwarzane w biogaz. Pozostały po produkcji biogazu materiał nazywany jest właśnie pofermentem. Jest to substancja organiczna o wartości nawozowej, która zawiera
Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet 2024
Na wymianę pieca na nowy możemy zdecydować się jeszcze przez 6 lat, jako że program planowo ma potrwać do 2030 roku, chociaż samo podpisanie umowy na dotację powinno nastąpić do końca roku 2027. Dowiedz się, ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
Czyste Powietrze – dofinansowanie do pieca na pellet
W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację na przedsięwzięcia mające się przyczynić ograniczeniu emisji szkodliwych związków. Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie dofinansowanie do pieca na pellet. 2024 to świetny moment na złożenie wniosku, co można uczynić zarówno osobiście w urzędzie, jak
Kiedy i jak stosować saletrę wapniową?
Dziś przybliżymy Ci nieco temat saletry wapniowej. Czym jest? Kiedy warto ją stosować i o czym należy pamiętać?
Spis treści:
Czym jest saletra wapniowa?
Nawóz ten produkowany jest na bazie dwóch surowców mineralnych - azotu oraz wapnia. Oba te pierwiastki stosowane są w uprawie roślin w celu ich rozwoju. To właśnie azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym - stanowi on budulec białek i ma wpływ przede wszystkim na ilość plonów. Wapń natomiast uelastycznia strukturę komórkową roślin, dzięki czemu są
Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
Ta historia rozpoczyna się ponad sto lat temu, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Julian Seńkowski, generał austro-węgierskiej armii miał syna Aleksandra, urodzonego we Lwowie w 1897 roku. Młody Aleksander miał w chwili zakończenia wojny światowej bojowe doświadczenie.
Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1915 roku został bowiem powołany do armii austro – węgierskiej i trafił do 28 Pułku Artylerii Polowej. Ukończył Szkołę Oficerów Rezerwy, walczył na froncie rosyjskim, i tam w czerwcu 1916 roku trafił do niewoli. Przebywał w niej do marca 1918 roku.
W momencie tworzenia się polskiej armii zgłosił się do niej na ochotnika w listopadzie 1918 roku i jako
Najczęstsze choroby karpia – objawy i leczenie
Najczęstsze choroby karpi - objawy i leczenie
Karp to najczęściej spotykana ryba w stawach hodowlanych. Mimo że wyróżnia się wysoką odpornością, to zdarza się, że zostaje dotknięta przez pewne choroby. Aby móc zapobiec epidemii, warto zapoznać się z objawami chorób karpi i szybko rozpocząć działania mające na celu wyeliminowanie czynników wywołujących te schorzenia.
Kulorzęsek (Ichtioftirioza) - rybia ospa
Ichtioftirioza, zwana także rybią ospą, jest wywołana pogorszeniem się warunków środowiskowych i powoduje osłabienie organizmu ryby. Jest ona chorobą silnie zaraźliwą, wywoływaną przez pierwotniaka zwanego orzęskiem. Zwykle osiada on na skórze i płetwach, jednak zdarza się, że atakuje również skrzela, jamę gębową i torebkę rogówki.
Jak objawia się jedna z
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.