Spadki w sprzedaży nowych przyczep rolniczych
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przygotowała raport oparty na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dotyczący ilości zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych od początku 2022 roku oraz szczegółowe dane za październik.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przygotowała raport oparty na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dotyczący ilości zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych od początku 2022 roku oraz szczegółowe dane za październik.
W październiku 2022 roku zarejestrowano 496 szt. nowych przyczep rolniczych.
Z danych przekazanych w informacji prasowej przez PIGMiUR wynika, że od początku roku w Polsce zarejestrowano 7072 nowe przyczepy rolnicze. Jest to wynik gorszy o 355 sztuk od uzyskanego przez pierwszych 10 miesięcy 2021 roku. niż przed rokiem. Zatem spadku wynoszącym 4,8%.
Rolnicy kupują coraz mniej nowych przyczep rolniczych
Przypominamy, że jeszcze rok temu o tej samej porze pisaliśmy o wzroście na rynku nowych przyczep wynoszącym 28,7% w skali roku oraz o 36,9% większej wobec poprzedniego roku ilości rejestracji nowych ciągników rolniczych.
Liderem od początku roku oraz w październiku 2022 r. jest oczywiście firma Pronar z ilością 2612 zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych. To o 200 przyczep mniej niż rok wcześniej, kiedy zarejestrowanych zostało 2812 przyczep marki Pronar, której udziały rynkowe wynoszą 36,9% (rok wcześniej było to 37,9%).
Rynek nowych przyczep rolniczych – kontynuacja spadków
Na drugiej pozycji znalazła się marka Metal-Fach z 706 rejestracjami i udziałami rynkowymi na poziomie 10,0%, a podium zamyka marka Wielton, odnotowujący 9,4% udziałów rynkowych i 663 zarejestrowanych przyczep. Na czwartej pozycji uplasowałą się marka Metaltech z 523 szt. zarejestrowanych przyczep i 7,4 % udziałów rynkowych.
Najwięcej nowych przyczep rolniczych po dziesięciu miesiącach bieżącego roku zarejestrowano w województwie mazowieckim (1061 sztuk). Z kolei w województwie lubelskim zarejestrowano 989 szt. przyczep rolniczych, a na trzecim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, gdzie zarejestrowano 932 szt. nowych przyczep rolniczych.
Najpopularniejszym modelem była przyczepa marki Pronar T653/2 z 479 rejestracjami, na drugim miejscu znajduje się również Pronar z modelem PT612, którego 248 sztuk znalazło nabywców, a na trzecim miejscu uplasowała się przyczepa Wielton PRS-2/W12 ze sprzedażą na poziome 222 szt.
Podczas gdy po dziesięciu miesiącach 2022 roku odnotowywane są spadki na rynku pierwotnym, rynek przyczep używanych zalicza wzrost i to aż o 8,7%. Łącznie w omawianym okresie zarejestrowano 4928 przyczep używanych, a to wynik o 394 sztuki lepszy niż przed rokiem. Oznacza to, że obecnie notujemy wzrost na rynku wtórnym o 8,7 %.
Rynek przyczep rolniczych. Coraz większe spadki
(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR, CEPiK
Remont przyczepy rolniczej – czy warto?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.