REKLAMA

Trzy osoby zatrzymane w sprawie korupcji w poznańskim oddziale ARiMR

Redakcja - Prawo i Finanse
27.02.2018
chat-icon 0

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z przyjmowaniem łapówek od rolników w zamian za pomoc w otrzymaniu dofinansowań - informujeCentralne Biuro Antykorupcyjne.

fot. CBA
REKLAMA

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z przyjmowaniem łapówek od rolników w zamian za pomoc w otrzymaniu dofinansowań - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zatrzymani to dwaj pracownicy poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podejrzani o przyjmowanie łapówek oraz doradca rolniczy, który odpowie za pomoc w oszustwach finansowych.

Pracownicy agencji w zamian za łapówki pomagali rolnikom uzyskiwać dofinansowanie na inwestycje, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020. Programami tymi były: „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „ Premia dla młodych rolników”.

Funkcjonariuszom CBA udało się ustalić, że wysokość korzyści majątkowych przyjętych przez pracowników ARiMR wyniosła co najmniej 73 000 złotych. W wyniku ich działania, rolnicy otrzymali dofinansowania na kwotę przekraczającą 5,4 miliona złotych.

Aby zwiększyć swoje szansę na otrzymanie dofinansowania, rolnicy mogli brać udział w szkoleniach. Za to odpowiadał z kolei doradca rolniczy, który „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu takiego kursu.

Pracownicy ARiMR angażowali się również w opracowywanie i kompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników i czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków. W razie pojawienia się nieprawidłowości, zatrzymani dokonywali niezbędnych zmian lub podmieniali dokumenty.

W oświadczeniu CBA można przeczytać, że rolnicy „którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.  Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.”

(rpf) Krzysztof Przepióra, CBA

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA