REKLAMA

Ukraińcy budują fermę dla 400 tysięcy kur niosek. Zagrożenie dla producentów z Polski i UE

Redakcja
03.09.2023
chat-icon 1

Plany są bardzo ambitne, bowiem ukraińska Korporacja Rolnicza Krupetsk budując nową inwestycję zakłada sprzedaż wyprodukowanych tam jaj do krajów Unii Europejskiej. Planowana jest certyfikacja oraz zastosowanie systemów spełniających normy dobrostanu w UE.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

O inwestycji realizowanej przez Krupetsk w zachodniej Ukrainie donoszą tamtejsze media. Ferma ma pomieścić 400 tysięcy kur niosek, jest budowana na terenie opuszczonego gospodarstwa rolnego we wsi Sitnoje w obwodzie równieńskim pomimo trwających działań wojennych, a oddanie do użytkowania jest planowane na listopad tego roku. Administracja obwodu rówieńskiego ocenia, że jest to pierwszy projekt budowy fermy drobiu od początku wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku.

Ukraiński inwestor chce uzyskać zezwolenie na eksport jaj do krajów Unii Europejskiej. Mają zostać zainstalowane między innymi systemy klatkowe dla kur zatwierdzone przez europejskie organy regulacyjne, czyli instalacje spełniające unijne normy dobrostanu. Wcześniej, ukraiński producent eksportował swoje towary głównie na Bliski Wschód i do Afryki.

Z takiego obrotu spraw nie będą zadowoleni producenci jaj w UE, w tym również z Polski, którzy być może już teraz będą musieli się zmierzyć z próbą tego co może się dziać po ewentualnym wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej. Niestety może się to stać kosztem Polski, która może stracić najwięcej.

(rpf) Źródło: KIPDiP

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


polski rolnik 06.09.2023

i co jeszcze , przeciez to tylko po to jest zeby jakis ukrainski oligarcha sie dorobil jeszcze bardziej i nic wiecej a udupi w polsce i unii produkcje jaj

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA