fbpx
Kiedy orka wiosenna będzie najlepszym rozwiązaniem? fot. MG

Orka wiosenna. Kiedy warto to zrobić?

Napisał  Lut 28, 2023

- Orka to jeden z najpopularniejszych zabiegów, które usuwają uciążliwe chwasty, przyczyniają się do spulchniania gleby i rozkruszania zbrylonej ziemi.
- Negatywnym skutkiem użycia pługa wiosną może być przesuszenie gleby, co prowadzi do utraty zapasów wody w ziemi.
- Użycie pługa wiosną jest obligatoryjne, jeśli rolnik będzie zmuszony do ponownego obsiania ziemi, po przemarznięciu uprawy ozimej. Warto to zrobić dla wykorzystania nadmiaru obornika lub na ziemiach ciężki i zlewnych po zbyt dużym zagęszczeniu gleby.
- Decyzja o terminie orki wiosennej powinna zależeć od poziomu wilgotności gleby. Jeśli mokra ziemia zakleja elementy pługa to sygnał, że na ten zabieg jest jeszcze zbyt wcześnie.

W jakich okolicznościach nie warto orać pola wiosną?

Orka to jeden z podstawowych zabiegów uprawowych, kultywowanych przez rolników. Jest skutecznym środkiem na uporczywe chwasty, usuwa zimujące patogeny i przyczynia się do rozkruszania zmurszałej i zeskorupiałej gleby. W efekcie gleba jest spulchniona a resztki po żniwach zostają ukryte, co sprzyja jej poprawnej mineralizacji i zwiększa jej żyzność.

Decydując się na użycie pługa, warto pamiętać, że nie jest ona wskazana w każdych warunkach. Niekiedy występują okoliczności, gdy orka wiosną może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pług ma na celu użyźnianie gleby i w czasie orki odwraca skiby, przez co głębsze warstwy gleby mają większy dostęp do powietrza. Niestety ma to też swoje negatywne skutki, ponieważ przyczynia się do przesuszania podłoża. Samo odwrócenie ziemi powoduje, że jej wilgotniejsza część jest eksponowana na intensywne działanie wiatru i słońca. W ten sposób ziemia błyskawicznie traci wilgoć, nagromadzoną podczas zimy. To prowadzi do utraty dużych zapasów wody, które są szczególnie przydatne na samym początku wegetacji. Wielu ekspertów przestrzega rolników przed robieniem orki wiosną i uważa to za poważny błąd. Jest tak w przypadku, gdy rolnik nie wykonał orki w okresie jesiennym i skutkuje to zapóźnieniem w harmonogramie zabiegów prowadzonych wiosną. Jest to najbardziej odczuwalne dla roślin wczesnego siewu.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że w okresie siewu występuje też kwestia naturalnego osiadania gleby. Jeśli to zjawisko będzie zbyt głębokie, to wschody mogą ulec opóźnieniu lub może nie być ich wcale. Alternatywą do użycia pługa jest wykorzystanie pługofrezarki, która nie dość, że wyrówna powierzchnię pola na całej powierzchni, to jeszcze nie spowoduje zmiany stosunków wodnych.

Kiedy orka wiosną jest potrzebnym zabiegiem?

Pomimo wielu wad stosowania orki w okresie wiosny, można też spotkać przypadki, gdy jest to konieczne. Dobrym przykładem będzie tu przemarznięcie jednego z gatunków ozimych - np. żyta. Jeśli rolnik chciałby w takim wypadku zasiać je ponownie, to będzie to sensowne dopiero po wykonaniu orki. Jest tak z powodu resztek herbicydów, które mogły pozostać w glebie i będą źle wpływać na nową uprawę.

Orka wiosenna powinna charakteryzować się płytkim wykonaniem. Zależy to także od jakości i ilości użytych środków ochrony roślin, dlatego trudno jest określić, jaka dokładnie powinna być głębokość orki. Jednocześnie istnieją konkretne zalecenia, według których nie może to być więcej niż 20 cm. W optymalnym ustawieniu jest to zazwyczaj 12 –15 cm. Warto przed takim zabiegiem dołączyć do pługa przedpłużki, a dodatkowo można umieścić wał.

Stosowanie pługa wiosną jest także wskazane w gospodarstwach, które zajmują się produkcją zwierzęcą. W ten sposób można wykorzystać nadmiar obornika, który został zgromadzony zimą. Warto to robić tylko w przypadku gatunków jarych, które dobrze tolerują obecność gnojowicy lub obornika. Tak jest w przypadku kukurydzy, ale już nie dla zboża, roślin strączkowych lub okopowych. Takie naturalne nawożenie wiosną powoduje, że nie trzeba używać dużych ilości nawozu mineralnego – głównie azotowego.

Jednym z przypadków, w którym warto wykonać orkę wiosną jest użycie pługa na ziemiach ciężkich i zlewnych. Jednak robi się to w określonych przypadkach. Jeśli zimą występowały duże opady i ziemia zbyt mocno się zagęściła, to użycie pługa jest dobrą metodą, aby rozluźnić glebę. Jest tak również przy uprawach późnego siewu, gdy drapaczowanie nie spełniło swojej roli i potrzeba głębszego zabiegu.

Czym się kierować, wybierając termin orki wiosennej?

Trudno jest jednoznacznie wyznaczyć jeden termin do wykonania orki. Największą zmienną w rolnictwie niezmiennie od wieków pozostaje pogoda. Duży wpływ na wybór terminu ma także poziom wilgotności. Jeśli jest on powyżej normy, to gleba przyczepia się do pługa i jej struktura ulega zaburzeniu. Dlatego podczas orki można użyć wału Campbella, który przyspiesza osiadanie gleby. Z drugiej strony, jeśli mokra ziemia zakleja powierzchnię pługa, to znak, że na zabieg orki jest jeszcze za wcześnie.

Jednocześnie nie można z tym zwlekać w nieskończoność. Za późna decyzja o orce i zbyt niska wilgotność w czasie przejazdu pługa sprzyja zasuszeniu gleby, przez co w późniejszym okresie mogą wystąpić problemy ze wschodami roślin

(rup) Michał Ziemski

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!