REKLAMA

Aby felgi w aucie lśniły jak nowe!


Każdy posiadacz, a przynajmniej ten, kto samodzielnie dba o nieskazitelny wygląd swojego auta wie, że koła zdecydowanie najtrudniej jest utrzymać w czystości. Kółka szybko się brudzą, wiadomo – deszcz, błoto, pył.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Każdy posiadacz, a przynajmniej ten, kto samodzielnie dba o nieskazitelny wygląd swojego auta wie, że koła zdecydowanie najtrudniej jest utrzymać w czystości. Kółka szybko się brudzą, wiadomo – deszcz, błoto, pył.

Z tego powodu często nie przykłada się zbyt dużej wagi do ich skrupulatnej pielęgnacji, a szkoda, bo niedoczyszczone koła psują cały efekt wypucowanego auta.

Ta, pozornie syzyfowa praca, na dłuższą metę jednak opłaca się, zwłaszcza w przypadku kół z aluminiowymi felgami, gdzie zaniedbania kosztują przedwczesne niszczenie się obręczy. Opiłki z tarcz hamulcowych, które wbijają się w felgę prowadzą do powstania rdzy, a pył z klocków hamulcowych pod wpływem wysokiej temperatury wgryza się w nią lub zapieka na jej powierzchni, z czasem powodując korozję.

Jak zatem prawidłowo dbać o koła, aby długo cieszyć się urodą felg? Sama woda i szampon to często za mało, choć niektórzy są zdania, że przy regularnym stosowaniu z powodzeniem zastępują one mocniejsze środki chemiczne. Z pewnością doskonałym sposobem na długotrwałe zachowanie czystości felg jest woskowanie, do czego wystarczy zwykła pasta do lakieru.

Niekiedy jednak niezbędne jest użycie chemicznych preparatów zawierających żrące roztwory kwasów, usuwających cząsteczki metalu oraz smoły. Jeśli felgi nie były dawno czyszczone albo gdy posiadają skomplikowany wzór, warto wówczas zaopatrzyć się w mały pędzelek lub szczoteczkę, które będą w stanie dotrzeć do trudnych miejsc.

Pamiętajmy, aby nie żałować wody do spłukiwania użytych środków na bazie kwasów – to silne preparaty mogące zniszczyć felgę jeśli zostawi się je na czas dłuższy od zalecanego na etykiecie. Do spłukiwania kół najlepiej wykorzystać myjkę  wysokociśnieniową lub wąż z końcówką zapewniającą silny strumień wody.

Na rynku jest mnóstwo preparatów, które możemy wykorzystać. W myciu felg średnio zabrudzonych sprawdzą się mniej agresywne i zarazem bezpieczniejsze preparaty nie zawierające kwasów, jak np. Sonax, Sunnycar Wheel Cleaner.

Nadają się do częstego mycia, dodatkowo zabezpieczają felgi przed wnikaniem brudu. W przypadku cięższych, starych zabrudzeń, a także rdzy lepiej sprawdzą się mocniejsze preparaty typu Wonder Wheels, Nigrin czy CarPro IronX.

Portal rolniczy okiemrolnika.pl podejmuje tematy ważne dla polskiego rolnictwa, przygotowujemy również materiały dotyczące rozrywki, życia na wsi, zdrowia, spraw społecznych oraz takich jak samochód dla rolnika, który jest wymagającym odbiarcą i musi posiadać sprawny i zawsze gotowy do drogi pojazd.

(rem) jm


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA