REKLAMA

ARiMR: Jak wnioskować o zaliczkę na inwestycje rolne

Redakcja - Prawo i Finanse
13.10.2016
chat-icon 0

Do 28 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków o uzyskanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

ARiMR
REKLAMA

Do 28 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków o uzyskanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

Redakcja portalu rolniczego OkiemRolnika.pl w rozmowie z dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR Urszulą Majek-Moch zadała kilka pytań dotyczących możliwości uzyskania zaliczki.

W jakim celu są wypłacane zaliczki?

Zaliczki mają ułatwić realizację planów inwestycyjnych tym beneficjentom, którzy nie posiadają wolnych środków na pełne finansowanie swoich przedsięwzięć.

Jak wysoka może być zaliczka?

Zaliczka wynosi do 50 proc. kwoty przyznanej pomocy. Dzięk tej formie wsparcia beneficjent może korzystać ze środków jeszcze przed otrzymaniem refundacji.

Czy zaliczka wypłacana jest jednorazowo?

Zaliczka może zostać wypłacona jednorazowo lub w transzach. Podjęcie decyzji o sposobie wypłaty, wymaga dokładnej analiz sytuacji finansowej beneficjenta.

Jeśli wnioskodawca nie wystąpił o taką zaliczkę w ramach samego wniosku o przyznanie pomocy, może ubiegać się o nią również po zawarciu umowy o wypłatę pomocy. W terminie 30 dni od zawarcia umowy można złożyć wniosek o zaliczkę w odpowiednim Oddziale Regionalnym Agencji.

Czy potrzebne jest zabezpieczenie?

Zaliczkę można wypłacić po uprzednim ustanowieniu zabezpieczenia w wysokości 100 proc. wypłacanej zaliczki lub jej transzy w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, poręczenia bankowego oraz weksla z poręczeniem wekslowym banku.

Do obsługi zaliczki niezbędny jest osobny rachunek bankowy, przeznaczony wyłącznie do tego celu.

Instytucje wystawiające gwarancje muszą wcześniej zawrzeć umowę z Agencją o współpracy i taka umowa jest zarejestrowana w rejestrze upoważnionych gwarantów. 

Rejestr taki jest zamieszczony na stronie internetowej Agencji.

Zachęcamy do składania wniosków o zaliczki na dopłaty bezpośrednie na rok 2016 w ramach PROW 2014-2020 – mówi Urszula Majek Moch – jest to nawet 50 proc. kwoty należnej, aby móc skorzystać z zaliczki należy udać się do Oddział Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wszelkie informacje oraz dokumenty do pobrania są umieszczone na stronie internetowej Agencji – dodaje.

Dziękujemy za rozmowę i również zachęcamy wszystkich zainteresownych do składania wniosków o zaliczki, co może wspomóc bieżące wydatki inwestycyjne przewidziane w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

(rpf) pp 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA