Branża zaostrza walkę z ASF
W cieniu pandemii COVID 19, trwa walka z epidemią dziesiątkującą pogłowie świń - ASF. Nowe, niepokojące sygnały skłaniają polskich hodowców do propozycji zaostrzenia zasad bioasekuracji.
W cieniu pandemii COVID 19, trwa walka z epidemią dziesiątkującą pogłowie świń - ASF. Nowe, niepokojące sygnały skłaniają polskich hodowców do propozycji zaostrzenia zasad bioasekuracji.
36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
Kilka dni temu branżą wstrząsnęły informacje o wykryciu ognisk wirusa ASF w hodowli w Niedoradzu w woj. lubuskim. Szok był spowodowany faktem, że dotknięta została jedna z największych i uchodzących za najlepiej zabezpieczonych ferm w tej części kraju. W dodatku, do zarażenia doszło w marcu, który uchodził za jeden z bezpieczniejszych okresów, a rozpoznane symptomy choroby nie przypominały tych znanych wcześniej.
Branża hodowlana zdaje sobie też sprawę, że aktywna walka z epidemią ASF będzie stanowiła teraz jeszcze większy problem związany z ograniczeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa (kwarantanna personelu, ograniczenia w poruszaniu się służb weterynaryjnych, trudności w organizacji polowań czy usuwania padłych sztuk) w dodatku już teraz budżet państwa obciążony jest skutkami pandemii COVID 19.
ASF nie odpuszcza – wiele nowych ognisk
Świadomość tych czynników spowodowała, że Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF opracowało we współpracy z Głównym Inspektorem Weterynarii zestaw nowych zasad dotyczących bioasekuracji. Wprowadzenie zasad jest dobrowolne, jednak hodowcy, którzy się na nie zdecydują i będą ich ściśle przestrzegali mogą odstąpić od wymogu pobierania próbek krwi od każdej wywożonej partii trzody. To spowoduje mniejsze obciążenie laboratoriów badających próbki krwi zwierząt oraz niższą częstotliwość wizyt zewnętrznych służb weterynaryjnych. Nowe zasady wpłyną także na zwiększenie dobrostanu zwierząt.
Najważniejsze z nowych zasad:
- podział obiektu na część brudną i czystą,
Trzynaste ognisko ASF u świń w Polsce w 2024 roku
Dwunaste ognisko ASF u świń w 2024 roku
- zabezpieczona odrębna odzież robocza,
- personel – stała obsługa właścicielska lub najemna składa oświadczenia o braku kontaktu ze świniami poza miejscem wykonywania pracy,
Można składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające ASF
Błyskawicznie przybywa nowych ognisk ASF u świń w Polsce
- sprzęt do obsługi świń, manipulacji przy paszy lub odchodach używany jest wyłącznie w danym gospodarstwie i odpowiednio w strefie czystej i brudnej
(rpf) pp / Źródło: Informacja prasowa POLPIG
ASF: Pierwsze ognisko stwierdzone w gospodarstwie w 2024 roku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.