REKLAMA

Chwasty dwuliścienne – jakie są, kiedy pryskać, jaki wybrać środek?

Redakcja - Uprawa
22.10.2022
chat-icon 0

Chaber bławatek to jeden z najpospolitszych i najczęściej spotykanych chwastów na polskich polach uprawnych.

Na drodze do zdrowych i obfitych plonów może stanąć wiele przeszkód. Wśród nich znajdują się także chwasty, które potrafią znacznie lepiej niż roślina uprawna wykorzystać dostępne zasoby niezbędne do wzrostu. W wyniku tego ich wzrost jest szybszy, dlatego na pojawienie się chwastów rolnik musi zareagować jak najszybciej i jak najskuteczniej. Tę grupę roślin dzieli się na chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne, którymi zajmiemy się w poniższym artykule.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Chaber bławatek to jeden z najpospolitszych i najczęściej spotykanych chwastów na polskich polach uprawnych.[/caption]

Na drodze do zdrowych i obfitych plonów może stanąć wiele przeszkód. Wśród nich znajdują się także chwasty, które potrafią znacznie lepiej niż roślina uprawna wykorzystać dostępne zasoby niezbędne do wzrostu. W wyniku tego ich wzrost jest szybszy, dlatego na pojawienie się chwastów rolnik musi zareagować jak najszybciej i jak najskuteczniej. Tę grupę roślin dzieli się na chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne, którymi zajmiemy się w poniższym artykule.

Znajdziesz w nim przydatne informacje na temat tego, jakie są chwasty dwuliścienne, jakie środki najlepiej sprawdzają się w ich zwalczaniu, a także kiedy należy je zastosować.

Co to są chwasty dwuliścienne?

Wszystkie chwasty, również te dwuliścienne, stanowią zagrożenie dla naszych plonów. Stawką jest nie tylko ich wielkość, ale także jakość. Aby zapewnić sobie sukces, każdy rolnik powinien posiadać wiedzę na temat tego, co to są chwasty dwuliścienne, jak je rozpoznać oraz jak działać przeciwko nim, by zminimalizować straty. Warto zauważyć, że chwasty są jednocześnie silną konkurencją dla roślin uprawnych, jak i żywicielami dla szkodników oraz organizmów chorobotwórczych, które dodatkowo zagrażają plonom.

Chwasty dwuliścienne to takie rośliny, które w swojej początkowej fazie wzrostu posiadają dwa liście zarodkowe. W większości przypadków zetkniemy się z łodygą zielną, niekiedy wypuszczającą bardzo liczne rozgałęzienia. Korzeń u chwastów dwuliściennych jest zazwyczaj palowy, natomiast liście mogą przybierać różne kształty, być całe bądź też złożone, a ponadto wyróżniają się siatkowym unerwieniem. Na ich wierzchniej stronie zauważyć można dość grubą warstwę nabłonka oraz włosków, natomiast pod spodem liścia będzie ona cieńsza. Chwasty dwuliścienne najczęściej spotkamy w uprawach rzepaku ozimego i jarego, kukurydzy, roślin okopowych i strączkowych, zbóż ozimych i jarych, a także przy uprawie warzyw i w sadach.

Jakie są chwasty dwuliścienne?

Odpowiedź na pytanie “jakie są chwasty dwuliścienne?” byłaby naprawdę długa. W niniejszym artykule skupimy się na najczęściej spotykanych chwastach, które spędzają sen z powiek wielu rolnikom.

Chaber bławatek

Należy do nich powszechnie znany i rozpoznawalny chaber bławatek. Możemy go spotkać przede wszystkim wśród roślin zbożowych i rzepaku, w szczególności tam, gdzie gleby są piaszczyste i lekkie. Jego próg szkodliwości dla zboża plasuje się na poziomie 1-10 sztuk na 1 m². Warto zaznaczyć, że chaber bławatek uosabia to, jakie są chwasty dwuliścienne – jest rośliną niezwykle konkurencyjną, zawłaszcza sobie bardzo dużo wody, a także składników odżywczych. Jego owoce przenoszone są przez wiatr lub przez mrówki, dlatego może dość szybko się rozprzestrzeniać.

Mak polny

Innym, równie popularnym chwastem dwuliściennym jest mak polny, który zdecydowanie najczęściej zachwaszcza rzepak ozimy i zboża. Największą szkodliwość wykazują maki zimujące, jednak podaje się, że średni próg szkodliwości wynosi około 10-25 sztuk na 1 m² plantacji, choć w przypadku pszenicy ozimej mówi się już o 6-10 sztukach. O poziomie zagrożenia stwarzanym przez tę roślinę świadczy fakt, że jeden mak jest zdolny do wytworzenia nawet 20 tysięcy nasion.

Dymnica pospolita

Mniej znanym, choć równie niepozornym pod względem wyglądu, chwastem dwuliściennym jest dymnica pospolita, która powszechnie występuje na uprawach roślin okopowych, a także zbóż, rzepaku i kukurydzy. W jej przypadku próg szkodliwości jest znacznie wyższy, niż to miało miejsce przy chabrze bławatku czy maku polnym i wynosi około 60 sztuk na 1 m² uprawy.

Inne chwasty dwuliścienne

Tego, jakie są chwasty dwuliścienne, nie powinno się lekceważyć. Niemałe zagrożenie dla upraw, oprócz wspomnianych roślin, stanowią także gwiazdnica pospolita, kąkol polny, jasnota purpurowa, niezapominajka polna, przytulia czepna, tasznik pospolity i wiele innych.

Jaki środek na chwasty dwuliścienne?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, co na chwasty dwuliścienne będzie najskuteczniejsze. W przypadku tego typu chwastów warto wybierać takie herbicydy, które pomogą nam zwalczyć kilka gatunków naraz. Warto wiedzieć, że każdy z nich jest wrażliwy na konkretne substancje, jednak nie należy zapominać, że ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do wykształcenia się u roślin odporności na nie. To, jaki środek na chwasty dwuliścienne wybierzemy, powinno być dokładnie przemyślane, a najlepiej skonsultowane.

Kiedy pryskać na chwasty dwuliścienne?

Rośliny uprawne są szczególnie zagrożone przez chwasty, kiedy znajdują się w fazach rozwojowych. To, kiedy pryskać na chwasty dwuliścienne, nie jest oczywiste, ponieważ pojawiają się one wiosną. Odchwaszczanie wyłącznie w tym okresie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego wykonanie pierwszego oprysku powinno przypadać już na jesień. Takie zalecenie wynika z faktu, że wiosną stosujemy nawozy azotowe, które w przeciwnym wypadku będą odżywiać również chwasty. Na skutek tego staną się one jeszcze trudniejsze do zwalczenia. Z powyższych względów wybór tego, co na chwasty dwuliścienne zastosujemy i kiedy, jest absolutnie kluczowy.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA