REKLAMA

Czy upadłość konsumencka umorzy kredyt?

Wraz ze wzrostem popularności upadłości konsumenckiej, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co w życiu zadłużonej osoby zmieni jej ogłoszenie. Rozważania dotyczą nie tylko etapów samego procesu oddłużenia, ale również tego, kto zawiaduje masą upadłościową, co wchodzi w jej skład, a co zostaje wykluczone.

19 stycznia 2022 chat-icon3

REKLAMA

Wraz ze wzrostem popularności upadłości konsumenckiej, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co w życiu zadłużonej osoby zmieni jej ogłoszenie. Rozważania dotyczą nie tylko etapów samego procesu oddłużenia, ale również tego, kto zawiaduje masą upadłościową, co wchodzi w jej skład, a co zostaje wykluczone.

Jednak jednym z podstawowych pytań na temat upadłości jest to, jakie długi zostają umorzone i czy musimy spłacać kredyt, który nam niezmiernie ciąży?

Czym jest upadłość konsumencka?

Proces upadłości konsumencka rozpoczyna się na wniosek konsumenta, który boryka się z niewypłacalnością i ogromnymi kłopotami finansowymi. Wniosek może zostać złożony przez samego zadłużonego, jak również przez jego wierzyciela lub wierzycieli. Wniosek składa się do sądu upadłościowego, który zostaje sprawdzony pod względem formalnym i merytorycznym w okresie do dwóch miesięcy od złożenia. Jeśli sąd widzi przesłanki, ogłasza upadłość danego konsumenta lub jeśli ich nie ma, wniosek zostanie oddalony.

Jakie są możliwe scenariusze oddłużenia?

W przypadku uzyskania przychylności sądu możliwe są różne wersje oddłużenia:

  • konsument zostaje całkowicie oddłużony (bardzo rzadko spotykana opcja, głównie u osób, które zupełnie nie posiadają majątku, są w skrajnie trudnej sytuacji finansowej i nie moją żadnych możliwości zarobkowych),
  • konsumentowi zostaje przydzielony syndyk, a jego majątek przechodzi w masę upadłości, która zostaje całkowicie wyprzedana (z pominięciem ujętych w ustawie dóbr materialnych). Po spłaceniu wierzytelności środkami pozyskanymi ze sprzedaży masy upadłości, sporządzony zostaje plan spłaty wierzycieli. Jeśli po okresie 36 miesięcy regularnego opłacania rat zgodnie z planem spłaty dłużnik nadal posiada wierzytelności, niespłacone zadłużenie zostaje umorzone.
  • najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest sytuacja, w której przydziela się konsumentowi syndyka, który zarządza jego majątkiem zwanym masą upadłości. Masa upadłościowa zostaje spieniężona przez syndyka i ma na celu spłatę wierzycieli. Gdy po wyprzedaniu majątku, pozostały niespłacone wierzytelności, ustalany zostaje plan spłaty. Cały dług zostaje spłacony z majątku i pobieranej części wynagrodzenia od dłużnika zgodnie z planem spłaty. Żaden dług nie zostaje umorzony.

Czy kredyt może być umorzony?

REKLAMA
Upadłość konsumencka ma na celu pomóc zadłużonemu konsumentowi w spłacie zadłużenia, a nie jak się powszechnie myśli, pozbawić konsumenta długu. Nie jest to remedium na złą sytuację finansową, ale sposób na wybrnięcie z niej dzięki spieniężeniu posiadanych środków i wykonaniu planu spłaty (na ogół z pobieranych z wynagrodzenia upadłego środków). W trakcie upadłości bankrutująca osoba nie ma wpływu na to, co dzieje się z jej majątkiem, nie może również bez wiedzy syndyka zawierać żadnych umów (nawet tych z operatorami sieci komórkowych), ani zwolnić się z pracy (grozi to natychmiastowym cofnięciem upadłości).

Kredyty gotówkowe, pożyczki przez Internet, czy nawet kredyt hipoteczny mogą zostać objęte umorzeniem, ale tak jak pisaliśmy powyżej dzieje się to skrajnie rzadko i tylko w bardzo trudnych przypadkach. Jeśli aktualnie posiadamy spore zadłużenie z tytułu kredytów czy pożyczek, warto skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, która udzieliła nam pożyczki i renegocjować warunki spłaty, zawiesić czasowo spłatę lub zaciągnąć kredyt konsolidacyjny.

(rpf) materiał promocyjny partnera


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


maciej 02 marca 2022

co za straszna grafika i upiorna do tego artykułu , ilu ludzie czuje sie teraz tak przygiecionych przezz obciazenia finansowe...

0 0
zenek bembenek 02 marca 2022

bankructwo, upadłość konsumencka i tym podobne cuda wymyślili a są tacy co na rodzine pozapisywali i zyją jak pączki w maśle a wierzyciele w czarnej d... cudów nie ma

0 0
farmer 22 stycznia 2022

najlpiej unikać pożyczek chwilówek bo to nic dobrego a oprocentowanie po byku....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Piekło zwierząt na fermie świń – jest reakcja ministra rolnictwa

Redakcja 4 czerwca 2023 chat-icon1

Na opublikowanych nagraniach widać, że świnie są zabijane siekierą, prosięta mają przeprowadzony zabiegi kastracji, przycinanie ogonków i zębów bez znieczulenia. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które poinformowało na Twitterze, że w sprawie nagrań z fermy w woj. Łódzkim zostaną podjęte działania.

[cytat author='Robert Telus / Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi' text='- Nie tolerujemy okrucieństwa wobec zwierząt oraz patologicznych zachowań, które szkodzą wizerunkowi polskiego rolnictwa. Minister Robert Telus bezzwłocznie zlecił kontrole. Służby Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą kontrole na miejscu' date='2023-06

REKLAMA

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon1

Niemal 19,81 mld złotych wpłynęło dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników. 16,66 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,15 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

- Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. Warto, by oczekujący na pieniądze z tego tytułu upewnili się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie uda się przekazać – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA