REKLAMA

Ekoschematy: Bezpłatna aplikacja INTER-NAW ma pomóc w sporządzaniu planu nawozowego

Redakcja - Prawo i Finanse
21.04.2023
chat-icon 0

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do sporządzania planu nawozowego przy użyciu bezpłatnej aplikacjiINTER-NAW, która została opracowana do sporządzania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do sporządzania planu nawozowego przy użyciu bezpłatnej aplikacji INTER-NAW, która została opracowana do sporządzania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem.

Aplikacja umożliwia również sporządzenie pełnego planu nawozowego (N, P, K, Ca, Mg) na podstawie badań agrochemicznych gleby. Poniżej prezentujemy pokrótce zasady działania aplikacji INTER-NAW przekazane przez MRiRW.

Czym jest aplikacja INTER-NAW?

Aplikacja INTER-NAW jest dostosowana do wielu wymogów, w tym tych, które wynikają z programu azotanowego (np. wprowadzono zmiany w zakresie współczynników przeliczeniowych DJP, wprowadzono nowe wartości i nowe grupy zwierząt do uwzględnienia przy wyliczaniu średnich rocznych wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji azotu zawartego w tych nawozach, wprowadzono nowe wartości dla użytków zielonych odnoszące się do zasobów azotu mineralnego w glebie). Aplikacja umożliwia między innymi przesyłanie danych wejściowych z różnych komputerów.

Skąd pobrać aplikację INTER-NAW?

Aplikację INTER-NAW wraz z instrukcją korzystania z aplikacji  jest dostępny nieodpłatnie na stronie www.schr.gov.pl - z możliwością wykorzystanie za pośrednictwem strony internetowej lub po zainstalowaniu na dowolnym komputerze osobistym.

Skąd pobrać dane o zwierzętach?

Dane o zwierzętach na potrzeby wyliczenia maksymalnych dawek azotu i sporządzenia planu nawożenia azotem oraz bieżącego monitorowania poziomu DJP w gospodarstwie można pobrać przez aplikację IRZplus udostępnioną przez ARiMR pod adresem: https://irz.arimr.gov.pl/. Z kolei instrukcję generowania danych, bezpośrednio z systemu IRZ udostępniono na stronie CDR: (https://www.cdr.gov.pl/transfer-wiedzy/narzedzia?download=78:instrukcja-generowania-informacji-o-zwierzetach).

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA