REKLAMA

Gruzełkowata struktura gleby podstawą dobrego plonowania

Odpowiednie zabiegi agrotechniczne - nawożenie, uprawa, a także stosowane odpowiednich środków chemicznych, mają duży wpływ na plonowanie buraków cukrowych.

fot.
Redakcja - Uprawa 02.12.2018 chat-icon0

REKLAMA
To, jaki plon otrzymamy podczas jesiennych zbiorów, w dużej mierze zależy też od samej gleby - jej struktury i przygotowania pod siew.

Gruzełkowata struktura gleby, a szczególnie jej stosunki wodno-powietrzne, są jednym z czynników wpływających na poziom plonowania buraków cukrowych, gdyż wpływają na aktywność biologiczną gleby, która powoduje lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. 

Zabiegiem agrotechnicznym, który ma duży wpływ na strukturę gleby jest orka, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie przeprowadzenie.

Deszczowa i bardzo wilgotna jesień sprawiła, że tym roku prace polowe są bardzo opóźnione. Na niektórych polach jest zbyt mokro, aby wjechać ciężkim sprzętem, a jeżeli już uda się to zrobić to wilgotność jest na tyle duża, że przyczynia się do zamarzania gleby, zagęszczenia podglebia i tworzenia się podeszwy płużnej. 

Charakterystycznym objawem, który świadczy o tym, że gleba jest zbyt mokra, aby przeprowadzić orkę, jest fakt, że wyorana skiba błyszczy się.

Zmagazynowanie jak największych pokładów wody w glebie podczas zimy, jest kluczowe dla efektywnej uprawy roślin sianych w okresie wiosennym, dlatego zaleca się wykonanie orki przed zimą.

Jeżeli jednak warunki atmosferyczne na to nie pozwalają, najlepiej poczekać na zmianę uwilgotnienia gleby lub niewielkie przymrozki.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zabiegi w warunkach dużej wilgotności gleby, to konieczne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu - zastosowanie szerokiego ogumienia, kół bliźniaczych i redukcja ciśnienia w ogumieniu.

W ostateczności można też przełożyć orkę na okres wiosenny lub skorzystać z usługi uprawy pasowej.

(rup) KP, LIZ


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA