Jak ograniczyć straty podczas przechowywania ziemniaków
Celem przechowalnictwa jest zapewnienie bulwom jak najkorzystniejszych warunków, aby wszelkie straty i ubytki ograniczyć do minimum.
Celem przechowalnictwa jest zapewnienie bulwom jak najkorzystniejszych warunków, aby wszelkie straty i ubytki ograniczyć do minimum.
Od zredukowania strat na tym etapie w dużej mierze zależy wynik finansowy produkcji, co jest szczególnie istotne w obliczu stale zmniejszającej się powierzchni uprawy ziemniaka.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Dlatego istotne jest, by zwrócić uwagę na stan zdrowotny ziemniaków. Jeśli bulwy są porażone to należy się liczyć z tym, że intensywne nawilżanie przyczyni się do wzrostu gnicia, a więc do większych strat.
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Straty w wyniku rozwoju chorób przechowalniczych zależą od warunków panujących w przechowalni. W tych, gdzie bulwy przechowywane są luzem bardziej narażone są na rozwój mokrej zgnilizny, natomiast w przechowalni o składowaniu w paletach większy jest rozwój suchej zgnilizny.
Zebrany plon przechowywany jest głównie w piwnicach i kopcach. Chcąc poprawić warunki zimowania, część rolników adaptuje do tego celu niewykorzystane budynki gospodarcze. Niestety takie sposoby składowania, ze względu na nieprawidłowe warunki termiczne i wilgotnościowe oraz utrudnione procesy przewietrzania, powodują wysokie straty.
Główne działania pozwalające ograniczyć straty:
- Do długotrwałego przechowywania należy przeznaczyć bulwy chronione przed chorobami, dojrzałe, bez uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. W związku z tym, że duży wpływ na rozwój chorób mają uszkodzenia mechaniczne, do ostatniego obsypywania bulw zaleca się użyć urządzeń z profilowaniem redlin.
Optymalizacja przechowywania zboża: jak minimalizować straty i zachować jakość
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
- Prawidłowo przygotować plantację do zbioru. Stosowanie chemicznej desykacji na 2-3 tygodnie przed planowanym zbiorem zapobiega porażeniu bulw przez zarazę ziemniaka oraz ułatwia przeprowadzenie zbioru.
- Należy zawsze jak najszybciej osuszyć bulwy przez intensywne wietrzenie we wstępnej fazie przechowywania. Po 2-3 tygodniach przechowywania powinno się przeprowadzić ocenę stanu przechowywanych ziemniaków. Następnie ich stan kontrolować raz w tygodniu pod względem kiełkowania, rozwoju chorób i zawilgocenia, i na tej podstawie podejmować decyzje dotyczące wentylacji i zagospodarowaniu ziemniaków.
Kiedy sadzić ziemniaki Bellarosa?
(rup) mp
Źródło: opracowano na podstawie materiałów ODR
Ziemniaki Soraya – charakterystyka, smak, typ, gdzie kupić?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.