REKLAMA

Jakie choroby przenoszą pluskwy?

Redakcja
27.01.2024
chat-icon 0

Obecność pluskiew w domu bardzo często zauważamy dopiero w momencie, gdy na naszej skórze zaczynają się pojawiać ukąszenia niewiadomego pochodzenia. Pasożyty te najczęściej atakują nocą, a ich ugryzienia są bezbolesne i mogą przypominać te pozostawiane przez komary.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Po ich zaobserwowaniu i potwierdzeniu obecności insektów w domu u wielu osób pojawia się lęk związany z tym, jakie choroby przenoszą pluskwy i czy ich pasożytowanie w naszych czterech kątach wiąże się z zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Pluskwy – jakie choroby przenoszą i jakie jest ryzyko zarażenia?

Nad tym, jakie choroby przenoszą pluskwy domowe, wciąż trwają badania. Dotychczas ustalono, że insekty te istotnie przenoszą kilka różnych chorób, jednak zarażenie się nimi na skutek ukąszenia jest mało prawdopodobne. Nie oznacza to jednak, że obecność pluskiew w domu można zlekceważyć – w takim przypadku należy sięgnąć po specjalistyczne oraz skuteczne preparaty chemiczne, wdrożyć działania prewencyjne, a także skonsultować ugryzienia z lekarzem, aby wykluczyć zarażenie.

Jakie choroby przenoszą pluskwy domowe?

Ugryzienie przez pluskwę może wiązać się z niskim ryzykiem zachorowania na kilka rodzajów chorób. Należą do nich między innymi choroba Chagasa, którą rozpoznamy po gorączce, obrzękach, powiększeniu węzłów chłonnych, a także braku apetytu. Zdecydowanie najrzadziej dochodzi natomiast do zakażenia wirusem żółtaczki typu B. Wyjaśniając, jakie choroby roznoszą pluskwy, należy także podkreślić, że ugryzienia mogą powodować pojawienie się zmian alergicznych, a nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego u szczególnie wrażliwych osób. 

Pluskwa domowa może ponadto przenosić różnego rodzaju bakterie, takie jak gronkowiec złocisty czy Coxiella burnetii, która wywołuje tak zwaną gorączkę Q. Obie mogą dawać objawy zbliżone do tych obecnych podczas grypy, jednak w przypadku gronkowca nierzadko mamy również do czynienia ze swędzącymi zmianami skórnymi, takimi jak ropne guzki czy pęcherze, które są również źródłem bólu. W przebiegu choroby wywołanej tą bakterią pojawić się mogą także zatrucia pokarmowe i wysypki.

Jakie choroby roznoszą pluskwy i jak rozpoznać, że mamy do czynienia z ugryzieniem tego pasożyta?

Tak jak wspomnieliśmy, ugryzienie pluskwy wygląda bardzo podobnie do tego, które pozostawiają komary czy kleszcze. Rozpoznanie, czy mamy do czynienia z tymi pasożytami po wyglądzie ukąszenia, może więc być niemożliwe, jednak wskazówką mogą być ugryzienia występujące w regularnych odstępach. Aby potwierdzić obecność pluskiew w domu, warto dokładnie obejrzeć powierzchnię kołdry pod kątem plamek krwi, a także sprawdzić, czy w szczelinach łóżka lub materaca nie kryją się owady. Są one niewielkich rozmiarów (około 5-7 milimetrów), posiadają czerwono-brązowy kolor oraz owalny, spłaszczony tułów. 

Pluskwy – jakie choroby przenoszą i w jaki sposób je zwalczyć?

To, jakie choroby przenoszą pluskwy domowe, nie stanowi poważnego zagrożenia dla człowieka. W przypadku zauważenia obecności tych pasożytów warto jednak podjąć odpowiednie działania, ponieważ mogą one szybko się rozmnażać, utrudniając rozwiązanie problemu w przyszłości. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po sprawdzone, specjalistyczne środki owadobójcze. Jeśli jednak skala problemu jest duża, konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnej usługi polegającej, na przykład na zamgławianiu czy wykonaniu oprysku ciśnieniowego. 

Warto mieć na względzie, że choć gniazdo pluskiew w większości przypadków będzie zlokalizowane w okolicy łóżka, po zastosowaniu preparatów owadobójczych w sypialni insekty mogą przenieść się do innego pomieszczenia. Chcąc skutecznie pozbyć się problemu, należy więc działać kompleksowo, stosując się do zaleceń producenta danego środka i dbając o zabezpieczenie odpowiednich powierzchni i przedmiotów.

(rzd)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA