REKLAMA

Jakie korzyści da konsumentom ustawa licznikowa

Wchodząca w życie 2 lipca br. ustawa licznikowa jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Nowe przepisy umożliwią między innymi odbiorcom energii korzystanie z funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu.

30 czerwca 2021 chat-icon0

REKLAMA
Nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne z dnia 20 maja 2021 r. likwiduje dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii, które są potrzebne do integracji OZE, stabilizacji zmian zachodzących w systemie elektroenergetycznym, zwiększenia jego elastyczności i wykorzystania potencjału aktywnych odbiorców.

Przede wszystkim jednak nowe przepisy umożliwią między innymi odbiorcom energii korzystanie z funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu.Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, takie liczniki zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, w tym, u co najmniej 80% gospodarstw domowych. Nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne zawiera szczegółowy harmonogram instalacji liczników, który zrealizują operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD).

Uporządkowanie kwestii pomiaru energii.
Pierwszym z nich jest projekt rozporządzenia w sprawie systemu pomiarowego tzw. rozporządzenie „pomiarowe”, który reguluje kwestie standardów komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego odczytu a systemem zdalnego odczytu oraz sposobu m.in. działania liczników i dokonywania rozliczeń w trybie przedpłatowym.

REKLAMA
Mówiąc najkrócej, w rozporządzeniu pomiarowym zawarte będą wymagania techniczne i funkcjonalne stawiane inteligentnym licznikom, aby jak najlepiej działały w systemie i u odbiorców energii. Dane te są szczególnie potrzebne operatorom systemów dystrybucyjnych przy przetargach organizowanych na zakup i instalację tych urządzeń według przyjętego w ustawie harmonogramu.

Powstanie i funkcjonowanie CSIRE.
Projekt rozporządzenia w sprawie procesów rynku energii, tzw. rozporządzenie CSIRE, wiąże się z powstaniem i funkcjonowaniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) w Polsce. Zarządzać tym systemem będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE S.A.), które będą pełniły funkcję Operatora Informacji Rynku Energii.

CSIRE będzie informatycznym centrum danych, które pozwoli w jednym miejscu gromadzić i przechowywać dane technicznie i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej przekazywanych z inteligentnych liczników.

Projekt rozporządzenia szczegółowo określi m.in. jakie procesy będą zachodziły na rynku energii i w jaki sposób będą przebiegały, jakie wymagania będą musiały być spełnione, aby te procesy były poprawne i kompletne, jak będzie monitorowana ich jakość, jaki będzie zakres poleceń wysyłanych do licznika zdalnego odczytu za pośrednictwem CSIRE, a także, jak będą chronione dane pomiarowe.

REKLAMA
Dziś dostawa energii odbywa się dzięki sieciom operatorów systemów dystrybucyjnych, do których sieci są przyłączeni odbiorcy. Aktualnie wymiana informacji między sprzedawcami, dystrybutorami
i odbiorcami (prosumentami) energii jest skomplikowana i przebiega wolno, a proces zmiany sprzedawcy jest dość skomplikowany i trwa nawet do trzech tygodni.

CSIRE pozwoli skrócić proces zmiany sprzedawcy do zaledwie 24h., bezpłatnie i w prosty sposób udostępni nam informacje o posiadanych przez nas umowach i zużyciu energii, co pozwoli na bieżącą weryfikację tego zużycia i sprawdzanie rozliczeń ze sprzedawcami. Dzięki temu korzystanie z energii będzie efektywniejsze i tańsze. Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone tam dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym i wskazanym przez odbiorców podmiotom – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Likwidacja barier w rozwoju magazynów energii.
Trzecie z rozporządzeń, tj. w sprawie rejestru magazynów energii, wiąże się z ustawą licznikową w zakresie, w jakim dotyczy ona przepisów likwidujących dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. Rozporządzenie ureguluje kwestie formalno-techniczne poprzez wprowadzenie formularza wzoru rejestru magazynu oraz zasady jego wpisu do rejestrów prowadzonych przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

Warto dodać, że obecnie magazyny energii nie podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru i traktowane są jako jednostki wytwórcze. Ustawa licznikowa wprowadza obowiązek ich rejestracji (pow. 50 kW) w postaci elektronicznej. Dzięki temu będzie można monitorować rozwój technologii magazynowania w Polsce. Stanowi to ważny element rozwoju krajowego systemu elektroenergetycznego, opartego o zrównoważony rozwój odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA
Pakiet rozporządzeń do regulacji ustawy licznikowej został przekazany 25 czerwca do konsultacji publicznych. Potrwają one w zakresie rozporządzenia CSIRE 21 dni, natomiast w zakresie rozporządzeń pomiarowego i w sprawie rejestru magazynów – 14 dni.

(rpf) jp / Źródło: MKiŚ


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA