REKLAMA

Kowalczyk o dopłatach do nawozów: Mam nadzieję, że Komisja Europejska powie „tak”


Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk

18 marca 2022 roku podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o uchwale Rady Ministrów, w której zawarte są szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów.

fot. MRiRW
REKLAMA
Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk[/caption]

18 marca 2022 roku podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o uchwale Rady Ministrów, w której zawarte są szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów.

– Przewidywaliśmy wzrost cen żywności i dlatego podjęliśmy decyzje o zapobieganiu gwałtownemu wzrostowi tych cen tam, gdzie ta żywność jest produkowana – podkreślił szef rządu.

– Mam nadzieję, że Komisja Europejska powie tak i zgodzi się na dopłaty do nawozów – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. – Uchwała Rady Ministrów jest bardzo konkretna i precyzyjna. Została ona zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Teraz KE musi jasno powiedzieć tak lub nie. Nie będzie już odpowiedzi wymijającej – dodał szef resortu rolnictwa.

Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

Pomoc przeznaczona jest dla osób kupujących nawozy w terminie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i będzie przysługiwała producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID–19.

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku – średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jaki jest maksymalny limit pomocy?

- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych,
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie powierzchnia 50 hektarów.

Do kiedy można wnioskować o pomoc?

Pomoc będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego złożony do 16 maja 2022 r. do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Do wniosku producent rolny będzie zobowiązany dołączyć faktury lub ich duplikaty bądź imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. oraz w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., o ile wysokość pomocy będzie wyliczana na podstawie różnicy cen z faktur producenta rolnego.

Dostępność pomocy

Budżet programu przewiduje pomoc w wysokości około 3,9 mld złotych.

Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


antos 21.03.2022

już kiedyś było nawet 3 x tak

0 0
olek 21.03.2022

to jak w koncu mozna czy nie mozna dostac dopłaty do nawozów??? kołodziejczak mowi ze u niego to nic nie da bo dolozy na nawozach 14 tys. a panstwo chce mu pomóc i dac tylko 2,5 tys.

0 0
farmer 21.03.2022

to jak z tymi dopłatami do nawozów - to 500 zł i 250 zł to też musi unia europejska zaakceptować? Jak farmer ma sobie z tym wszystkim poradizć i zrozumieć o co chodzi i czy może dostać już te dopłaty do nawozów czy ma czekać na ostateczną decyzję, można oszaleć - co chwila coś nowego i innego mówią

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA