KZP-PTCh: Kary za ognisko ASF w stadzie bez zasad bioasekuracji są zbyt surowe
Z dniem 28 lutego na terytorium Polski zaczęły obowiązywać zasady bioasekuracji, które dotyczą gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Nowe przepisy i wymogi związane z hodowlą świń mają być odpowiedzią na narastający problem związany z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Z dniem 28 lutego na terytorium Polski zaczęły obowiązywać zasady bioasekuracji, które dotyczą gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Nowe przepisy i wymogi związane z hodowlą świń mają być odpowiedzią na narastający problem związany z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Podstawowym celem bioasekuracji jest zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących trzodę chlewna oraz niedopuszczenie do zwiększania zasięgu terytorialnego choroby.

Grypa ptaków – kolejne ogniska. Uśmiercono ponad 223 tysiące sztuk drobiu
W przypadku jeżeli rolnicy nie spełniają wymogów związanych z bioasekuracją, konieczne jest podniesienie standardów hodowli świń. Jeżeli tak się nie stanie, lekarz weterynarii może zakazać utrzymywania zwierząt w gospodarstwie.
O wiele poważniejsze konsekwencje pojawiają się, kiedy w gospodarstwie pojawi się wirus ASF. Wystąpienie choroby, wiąże się z koniecznością likwidacji hodowli, a brak odpowiednich zabezpieczeń może spowodować, że rolnicy mogą mieć problem z uzyskaniem odszkodowania za zaprzestanie hodowli.

Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, konsekwencje jakie ponoszą właściciele gospodarstw, w których stwierdzono występowanie wirusa ASF są zdecydowanie zbyt duże.
Poniżej zapis oświadczenia KZP-PTCh:

Afrykański pomór świń (ASF) – co to jest?
– Dostajemy wiele sygnałów od rolników ze stref ASF, którzy są zaniepokojeni sytuacją związaną z wypłatami odszkodowań za likwidację stad trzody chlewnej w związku z wystąpieniem ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń.

36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
– Obowiązujące przepisy stanowią, że wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej. Odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczoną pasze lub sprzęt.

ASF nie odpuszcza – wiele nowych ognisk
– Zdążają się jednak przypadki, w których Inspekcja Weterynaryjna kwestionuje spełnienie wymagań weterynaryjnych przez rolnika i wydawana jest odmowna decyzja o wypłacie odszkodowania. Jeżeli mamy do czynienia z małym stadem (kilka sztuk), to kara wynikająca z braku odszkodowania jest adekwatna do winy rolnika.

Trzynaste ognisko ASF u świń w Polsce w 2024 roku
– Jeżeli w gospodarstwie znajdują się setki lub tysiące sztuk zwierząt, to kara za brak spełnienia wymogów weterynaryjnych niweczy cały dorobek życiowy rolnika. Staje się on bankrutem, gdyż nie jest w stanie spłacać rat kredytu bankowego.

Dwunaste ognisko ASF u świń w 2024 roku
– W naszym odczuciu na rolników została nałożona zbyt duża presja. Rozumiemy, że zwalczenie wirusa ASF bez współpracy rolników i wprowadzania zasad bioasekuracji jest niemożliwe. Zdajemy sobie sprawę, że rolnik, który lekceważy zasady bioasekuracji stanowi zagrożenie dla sąsiadów.

Można składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające ASF
– Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że nieraz drobne przeoczenie w spełnieniu wymogów może stać się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, a tym samym prowadzi utraty całego majątku producenta świń. Kara wymierzona w takim wypadku wydaje się być nieadekwatna do przewinienia.

Błyskawicznie przybywa nowych ognisk ASF u świń w Polsce
– Dlatego zwracamy się z postulatem rozdzielenia kar nakładanych na rolników za brak spełnienia zasad bioasekuracji od odszkodowań z tytułu likwidacji stada z powodu zakażenia wirusem ASF. Kara za niespełnienie zasad bioasekuracji powinna być dla rolnika dotkliwa, ale nie może rujnować dorobku całego życia.

ASF: Pierwsze ognisko stwierdzone w gospodarstwie w 2024 roku
(rpf) Krzysztof Przepióra, KZP-PTCh
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.