REKLAMA

Mieszaniec czy populacja – oto jest pytanie… zwłaszcza w sezonie 2023

Redakcja
20.07.2023
chat-icon 0

Biorąc pod uwagę przewidywane niskie ceny rzepaku w skupie w 2023 roku, wiele gospodarstw zastanawia się nad możliwością obniżenia kosztów produkcji rzepaku. Do podstawowych kosztów uprawy rzepaku należy cena nasion. Za worek 1,5 mln nasion rzepaku odmiany mieszańcowej nierzadko musimy zapłacić 1300-1500 zł, w przypadku niektórych hybryd nawet 1800 zł. Podobnie jest z cenami odmian z tolerancją na kiłę. Dobrym zamiennikiem są znacznie tańsze odmiany populacyjne, tych cena za worek o pojemności 2 mln nasion waha się w granicach 800-900 zł.

fot. materiały promocyjne
REKLAMA

Czy to najwyższy czas na populacje?

Odmiany populacyjne na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stopniowo traciły rynek. Jednakże ostatnie 2-3 sezony to obserwowane coraz większe zainteresowanie odmianami populacyjnymi. Na rynku nie jest ich jednak dużo. W sezonie 2022, podczas badań rozpoznawczych COBORU były badane tylko 4 odmiany populacyjne i aż 48 odmian mieszańcowych. Dla porównania w latach 2008-2012 było badanych średnio 35 odmian populacyjnych i 50 mieszańcowych. 

Na duże zainteresowanie odmianami liniowymi złożyło się kilka powodów. Po pierwsze - postęp genetyczny, który dokonał się w hodowli odmian. Jeszcze kilkanaście lat temu różnica w plonowaniu między odmianami mieszańcowymi, a populacyjnymi, w zależności od roku, wynosiła około 0,5 tony na korzyść mieszańców. Przykładowo w badaniach PDOiR za lata 2008-2012 różnica między średnim plonowaniem mieszańców, a odmian populacyjnych wyniosła 450 kg. Teraz dobre odmiany populacyjne plonują na tym samym lub nawet wyższym poziomie niż wiele odmian mieszańcowych. Dobrym przykładem jest odmiana ONCA, której uśredniony plon z trzyletnich wyników rejestrowych 2018-2020 wyniósł 5 t/ha, co przełożyło się na bardzo wysoki wynik 108% wzorca. 

Sprawdź odmiany rzepaku od Top Nasiona

Nie można jednak do jednego worka wrzucać odmian populacyjnych i podobnie mieszańcowych. Na rynku znajdziemy wiele dobrych mieszańców takich jak Guzzi czy Memori, ale też również dostępne są odmiany starsze, ze zdecydowanie słabszym potencjałem plonowania. Podobnie wśród odmian populacyjnych znajdują się odmiany starsze oraz całkowicie nowe jak nasiona rzepaku Onca (Top Nasiona), odmiany która wyjątkowo szybko zdobyła rynek.

nasiona rzepaku

Nasiona rzepaku ozimego - wydajność?

Następnym atutem odmian populacyjnych jest cena nasion. Przykładowo za worek 2 mln nasion odmiany ONCA to koszt 795 zł netto. Zakładając, że siew wykonamy w optymalnym terminie, to przy normie wysiewu 50 nasion/m2 obsiejemy z worka 4 ha. W takim wypadku nasiona rzepaku będą nas kosztować poniżej 200 zł/ha. Dla porównania koszt nasion kukurydzy dobrej odmiany waha się w granicach 800-900 zł/ha. 

Myśląc o odmianach populacyjnych, wiele gospodarstw opierając się na własnym doświadczeniu uważa, że takie odmiany posiadają bardziej stabilne plonowanie. Potwierdza to hodowca wcześniej opisywanej wcześniej odmiany rzepaku ONCA, podkreślając niezwykłą plastyczność odmiany. W badaniach SDO w 2021 roku na 13 lokalizacji, aż w 12 ONCA wykazała plonowanie na poziomie wzorca lub powyżej. Dlatego też możemy stwierdzić bardzo dobre zdolności przystosowawcze odmiany do różnych stanowisk.

Idealne miejsce pod uprawy rzepaku

Podsumowując, można przyjąć, że odmiany rzepaku populacyjne polecane są raczej na słabsze gleby, gdzie stanowisko limituje nam plon i nie możemy pozwolić sobie na inwestycję w droższe odmiany mieszańcowe. Natomiast mieszańce takie jak Guzzi czy Memori, nadają się przede wszystkim do intensywnej uprawy z wysokim nawożeniem i dobrą ochroną i gdzie planowane są plony 4-5 ton/ha. 

Sprawdź dostępny materiał siewny w firmie Top Nasiona. Gwarantujemy perfekcyjny dobór nasion rzepaku i stabilne plonowanie. Odpowiednie nasiona to podstawa w uprawie rzepaku! Zapraszamy na naszą stronę https://topnasiona.pl/rzepak/

(rup) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA