REKLAMA

Obrady Grupy GV4+3 pod koniec rocznej prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej

Redakcja - Prawo i Finanse
05.06.2017
chat-icon 0

Pod koniec rocznej prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej odbyło się spotkanie Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

fot. MRiRW
REKLAMA

Pod koniec rocznej prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej odbyło się spotkanie Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

Podczas spotkania omówiono szereg zagadnień dotyczących priorytetów w obszarze rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, jakie polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej wskazała oficjalnie w programie swojego przewodnictwa.

Najistotniejszym tematem była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Uczestnicy spotkania, w konkluzjach dyskusji, podpisali dokument kierunkowy, podsumowujący wspólne oczekiwania siedmiu państw poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej w odniesieniu do WPR po 2020 roku.

- Dzisiejsza Deklaracja jest wspólnym stanowiskiem przed debatą, która będzie się odbywała przez cały rok w Unii Europejskiej – podkreślił gospodarz konferencji przypominając jednocześnie, że polski rząd przyjął już kierunkowe stanowisko w sprawie przyszłości WPR.

Wypracowane wspólne postulaty dotyczące najistotniejszych elementów i kierunku zmian WPR będą mogły być oficjalnie prezentowane na forum UE w trakcie dalszej dyskusji na temat przyszłości tej ważnej polityki.

- W konkluzjach z dzisiejszych obrad zapisaliśmy, że bardzo ważna jest kwestia ziemi rolnej – podkreślił minister Jurgiel.

- Każde państwo powinno mieć możliwość kształtowania zasad obrotu ziemią, tak aby ta ziemia służyła przede wszystkim narodowym interesom i nie było spekulacji. Nasze wspólne stanowisko jest w jednoznaczne – dodał polski minister rolnictwa.

Uczestnicy dzisiejszych obrad kontynuowali dyskusję rozpoczętą podczas pierwszego spotkania ministrów w październiku ub. roku na temat mechanizmów rynkowych na rynkach cukru i zbóż.

Ponadto omówiono kwestie dotyczące programu Horyzont 2020, w tym w szczególności współpracy na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej w realizację projektów w obszarze rolnictwa. Istotne miejsce w trakcie spotkania ministrów zajął także temat nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności oraz wpływu na sektor rolny tzw. dyrektywy RES II, zakładającej stopniowe wycofywanie przez Komisję Europejską wsparcia dla produkcji biopaliw z surowców rolnych.

Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA