6.7°C

Kuwejt zmaga się z deficytem jaj konsumpcyjnych fot. Paweł Pąk

Kuwejt zmaga się z deficytem jaj konsumpcyjnych

Napisał  Lut 27, 2019

Grypa ptaków w Arabii Saudyjskiej spowodowała, że w Kuwejcie brakuje jaj. Władze państwa zastanawiają się nawet nad blokadą eksportu.

Ze względu na grypę ptaków w Arabii Saudyjskiej, w Kuwejcie brakuje jaj. Firmy produkujące jaja zachęcone wyższymi cenami oferowanymi przez kupców z Arabii Saudyjskiej zwiększają eksport.

To zjawisko prowadzi do zmniejszenia podaży w Kuwejcie, a nawet braków w punktach sprzedaży. Sytuacja jest tak poważna, że władze Kuwejtu zastanawiają się nad zablokowaniem możliwości eksportu jaj (w Kuwejcie możliwe jest podejmowanie takich decyzji administracyjnych).

Ratunkiem dla Kuwejtu mają być także dostawy z Turcji. Tureccy producenci są jednak bardziej zainteresowani dostawami do Arabii Saudyjskiej, gdzie ceny są wyższe niż w Kuwejcie.

Producenci jaj z Kuwejtu, oprócz zwiększonego popytu z Arabii Saudyjskiej, wśród powodów kłopotów ze sprostaniem popytowi wewnętrznemu wymieniają także kłopoty z wodą, których doświadczyło w ostatnich miesiącach drobiarstwo w Kuwejcie.

Sporym problemem dla producentów jaj w ostatnim czasie było również zwiększenie wymogów związanych z emisją zanieczyszczeń przez fermy.

(rpf) jp / Źródło: KIPDIP

reklama