13,2°C

reklama
reklama
KRIR: Kwarantanna zamiast uboju fot. Adobe Stock

KRIR: Kwarantanna zamiast uboju

Napisał  Cze 26, 2021

- Rolnicy zajmujący się utrzymaniem zwierząt futerkowych znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Niestety w dalszym ciągu zwierzęta z gatunku norki amerykańskiej nie zostały dopisane do artykułu 49 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w związku z czym, inaczej niż w przypadku hodowców trzody chlewnej, bydła czy drobiu, hodowcom tych zwierząt nie przysługuje odszkodowanie zgodne z realną wartością utrzymywanych zwierząt. - alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie wystosowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, dotyczącym proponowanej podejścia do zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek polegającego na rezygnacji z wybijania i utylizacji zwierząt z zainfekowanych ferm na rzecz obejmowania tych ferm kwarantanną.

- Nagroda, o której w wielu wypowiedziach wspominacie Państwo jest uznaniowa a hodowcy nie mają żadnej gwarancji dotyczącej jej wypłaty – kontynuuje KRIR w dalszej części swojego stanowiska dotyczącego podejścia do zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek, przyjętego na posiedzeniu z dnia 24 czerwca 2021 roku.

Na szczęście, inaczej niż w przypadku zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń czy Ptasiej Grypy, przykłady takich krajów jak Grecja, Hiszpania, Kanada, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja pokazują, że w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u norek, możliwa jest rezygnacja z ich sanitarnego uboju na rzecz kwarantanny.

Zastosowanie takiego podejścia- w pełni bezpieczne co pokazują przykłady przywołanych państw-oznaczało będzie, że rolnik na którego fermie zostanie zdiagnozowany przypadek zakażenia będzie mógł dalej pracować, spłacać zaciągnięte kredyty i rozwijać swoje gospodarstwo. W przeciwnym razie grozi mu bankructwo a skarb państwa naraża to na straty.

Niestety już teraz, pod względem wydatków budżetu Państwa z tytułu zwalczania chorób zakaźnych z urzędu rok 2021 okazuje się rekordowy. Brakuje środków na wypłaty odszkodowań dla hodowców trzody chlewnej czy drobiu. Dlatego tym bardziej zasadnym jest niepodejmowanie decyzji o wybijaniu zwierząt które mogą zostać poddane kwarantannie. Jako Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwiamy się wybijaniu norek w przypadku zainfekowania fermy wirusem SARS-CoV-2, domagając się jednocześnie zabezpieczenia interesów hodowców poprzez ustawowe zabezpieczenie ewentualnych odszkodowań.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj