fbpx
Wydrukuj tę stronę
Światowy rynek drobiu: Brazylia liczy na przejęcie udziałów w eksporcie po Rosji i Ukrainie fot. Adobe Stock

Światowy rynek drobiu: Brazylia liczy na przejęcie udziałów w eksporcie po Rosji i Ukrainie

Napisał  Mar 17, 2022

Podobnie jak na całym świecie, również w Brazylii przemysł drobiarski musi się zmagać z problemem gwałtownych wzrostów cen zbóż z powodu inwazji Rosji na Ukrainie. Rosja i Ukraina do wywołania przez Putina konfilktu zbrojnego były poważnymi konkurentami dla brazylijskich firm w krajach Azji, Bliskiego Wschodu i Europy.

Brazylia dzieli skórę na niedźwiedziu

Zarządzający brazylijskim zakładami mięsnymi obserwują sytuację na rynku związaną z zakłóceniami w produkcji i handlu, które dotknęły zarówno ofiarę jak i kata, bowiem kłopoty mają zarówno zakłady w Ukrainie przez niczym nieuzasadnioną napaść rosyjskiego agresora, czyli Rosji, na którą nałożono szereg sankcji mających na celu odcięcie napastnika m.in. od światowego handlu, zarówno eksportu jak i importu.

W tej trundej sytuacji na rynku międzynarodowym, która zachwiała między innymi rynkiem żywności, w tym sektorem drobiarskim, Brazylia upatruje dla siebie szansę na zwiększenie swojego udziału na drobiarskim rynku międzynarodowym.

- Brazylia uważa za wysoce prawdopodobny scenariusz, że uda jej się uzyskać dostęp do rynków dotychczas obsługiwanych przez konkurencję – informuje w komuikacie prasowym Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Brazylia zaskoczyła opinię międzynarodową oczekiwaniem, że Komisja Europejska mogłaby z powodu wyrwy podażowej wywołanej przez konflikt na Ukrainie, zdjąć zakaz przywozu mięsa drobiowego na rynek UE z brazylijskich zakładów mięsnych zablokowanych w 2018 roku po skandalu mikrobiologicznym (salmonella w mięsie drobiowym).

W opinii brazylijskiego stowarzyszenie ABPA, zatrzymanie eksportu z Ukrainy na rynek europejskie będzie dużym wyzwaniem dla europejskiego rynku. Na „czarnej liście” po skandalu z 2018 roku jest około dwudziestu brazylijskich zakładów, a w obecnej sytuacji Brazylijczycy wierzą, że ich zakłady zostaną odblokowane i zdjęte z czarnej listy.

- Brazylia deklaruje gotowość wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach, które zależne były od importu mięsa drobiowego i wieprzowego z Ukrainy oraz Rosji. Brazylijczycy są gotowi pokryć luki, które powstały z powodu całkowitego wstrzymania lub ograniczenia dostaw mięsa z państw pozostających w konflikcie – informuje KIPDiP.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: