REKLAMA

Prognoza pogody: zima utrzyma się… przez kilka dni

Redakcja - Prawo i Finanse
14.12.2018
chat-icon 0

Najbliższy weekend w kraju prognozowany jest raczej z zimową aurą – co prawda nie będzie siarczystych mrozów, ale gdzieniegdzie popada śnieg, przybędzie pokrywy śnieżnej, a na wschodzie nawet prognozowane są zawieje i zamiecie. Ale taka aura utrzyma się tylko przez kilka dni – w drugiej połowie tygodnia temperatury znów podskoczą.

fotolia
REKLAMA

Najbliższy weekend w kraju prognozowany jest raczej z zimową aurą – co prawda nie będzie siarczystych mrozów, ale gdzieniegdzie popada śnieg, przybędzie pokrywy śnieżnej, a na wschodzie nawet prognozowane są zawieje i zamiecie. Ale taka aura utrzyma się tylko przez kilka dni – w drugiej połowie tygodnia temperatury znów podskoczą.

Uważajmy jednak na gołoledź!
Dzisiejszej nocy zachmurzenie będzie duże z nielicznymi przejaśnieniami. Miejscami w całym kraju prognozowane są słabe opady śniegu. Lokalnie na wschodzie i w centrum mogą wystąpić marznące mgły, ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna wyniesie -4º C na południowym wschodzie do 0º C - 1º C na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich będzie, oczywiście, chłodniej – od -7º C do -4º C.

Weekend z zimową aurą
W sobotę niebo będzie raczej zachmurzone, gdzieniegdzie możliwe są przebłyski słońca, ale generalnie znacznie więcej będzie chmur. Podobnie, jak w nocy, miejscami wystąpią słabe opady śniegu. Maksymalnie termometry pokażą - 2º C na Podkarpaciu (Kielecczyzna, Zamojszczyzna) do 0º C - 1º C w głębi kraju i na Wybrzeżu. Chłodniej będzie tylko na terenach podgórskich – od -4º C do -2º C.

- W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie wciąż będzie duże , miejscami w całym kraju, ale głównie na południowym wschodzie, prognozowane są opady śniegu. W rejonach podgórskich pokrywa śnieżna może się zwiększy

o 6 cm, a wysoko w górach nawet o 10 cm – mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Będzie chłodno – najniższe temperatury oczywiście wystąpią na terenach podgórskich – tam od -8º C do -4º C. Na pozostałym obszarze kraju słupki rtęci pokażą od -4º C na południowym wschodzie do 0º C na Wybrzeżu - wymienia.

Zachmurzenie duże i umiarkowane utrzyma się również w niedzielę. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, wciąż będzie sypał śnieg. Przybędzie tam lokalnie nawet 7 cm świeżego puchu. Na południowym wschodzie pod koniec dnia możliwe będą opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Maksymalnie termometry pokażą od -3º C na Suwalszczyźnie do 1º C głównie an zachodzie kraju i Wybrzeżu. Na północnym wschodzie silniej powieje – tam podczas opadów śniegu wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. 

Początek tygodnia… bez zmian
- Kolejne dni, od poniedziałku szykują się bez większych zmian, jeśli chodzi o opady czy temperatury – miejscami prognozowane są słabe opady śniegu, na północy i Wybrzeżu deszczu ze śniegiem, a w środę - deszczu. Tych opadów będzie jednak niewiele – podkreśla synoptyk Małgorzata Tomczuk. - W poniedziałek możliwe będą jeszcze lokalne marznące opady mżawki. Temperatura minimalna przez trzy kolejne noce wyniesie od -4º C na wschodzie i południu Polski do 0º C na Wybrzeżu - dodaje. Jeszcze chłodniej będzie na terenach podgórskich – tam termometry wskażą -7º C, a w kotlinach górskich od -6º C do -5º C. W ciągu dnia, podobnie, jak w niedzielę – od -3º C do 0º C.

Dopiero w środę będzie trochę cieplej - od -1º C na wschodzie do nawet 5º C na Dolnym Śląsku. W czwartek wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie możemy spodziewać się marznącej mżawki. Minimalnie, w nocy, słupki rtęci pokażą od -3º C do 1º C, a w ciągu dnia od -1º C na wschodzie i południu do 5º C na Dolnym Śląsku.

W piątek na wschodzie wciąż prognozowane są opady śniegu, w centrum deszczu ze śniegiem i deszczu na zachodzie. Noc z czwartku na piątek będzie podobna, jak poprzednia, z temperaturami na poziomie od -3 na terenach podgórskich do 0º C - 1º C w centrum, na zachodzie i południowym zachodzie. W dzień z kolei na termometrach zobaczymy od 0º C na wschodzie do nawet 6º C na Dolnym Śląsku.

Sytuacja hydrologiczna in plus
- Już po opadach, które wystąpiły w tym tygodniu, widać , że sytuacja hydrologiczna się poprawiła – stany wód w rzekach się trochę podniosły do strefy wody średniej. Głównie na północy kraju. Zmniejszyła się też liczba stacji, na których notujemy niżówki hydrologiczne (susze hydrologiczną). Jest więc poprawa. Generalnie, w najbliższym tygodniu sytuacja będzie się utrzymywała na podobnym poziomie, może nawet delikatnie się poprawiać. Na pewno się nie pogorszy – prognozuje Izabela Adrian, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(rpf) Renata Struzik

 logo imgw

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA