REKLAMA

Puda: Strategia zwalczania grypy ptaków zaczyna przynosić dobre efekty

Redakcja - Prawo i Finanse
20.05.2021
chat-icon 0

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o wdrożeniu nowej strategii zwalczania grypy ptaków oraz o powołaniu w tym celu na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza.

fotolia
REKLAMA

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o wdrożeniu nowej strategii zwalczania grypy ptaków oraz o powołaniu w tym celu na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza.

Musimy zmienić strategię walki z grypą ptaków, a docelowo także z ASF – uzasadnił zmianę na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii minister Grzegorz Puda. O strategii zwalczania wirusa grypy ptaków mówili podczas specjalnej konferencji prasowej nowo powołany główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

Nowa strategia walki z grypą ptaków. Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz poinformował o nowej strategii walki z grypą ptaków. Jej głównymi elementami będzie:

- bieżący monitoring sytuacji;

- wczesne wykrywanie wirusa;

- utworzenie 3 laboratoriów;

- realizacja procedur;

- przyspieszenie i większa mobilność działań;

- program szkolenia hodowców drobiu dot. przestrzegania zasad bioasekuracji;

- tworzenie map ryzyka.

Nowe procedury zwalczania chorób zwierząt mają przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej likwidacji ognisk choroby. Jeszcze w tym roku zostaną wyznaczone trzy nowe laboratoria do prowadzenia badań. – Elementem nowej strategii będzie wyznaczenie trzech kolejnych laboratoriów, aby PIWET-PIB mógł skupić się wyłącznie na badaniach diagnostycznych próbek pochodzących z podejrzeń. Jednym z filarów skutecznego zwalczania grypy ptaków jest właśnie szybka diagnostyka i natychmiastowa likwidacja zarażonych stad drobiu – podkreślił prof. Krzysztof Niemczuk.

Niemczuk zwrócił uwagę, że nowoczesne metody badawcze, jakimi dysponuje instytut pozwolą dokładnie określić źródło i rodzaj pochodzenia wirusa, a nawet kto mógł go przenieść.– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Według niego wirus zostanie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni. Szef inspekcji weterynaryjnej poinformował również, że w tym celu niezbędne jest wzmocnienie obsady w powiatowych inspektoratach. Zwłaszcza w tych powiatach, na terenie których istnieje największe zagrożenie wirusem.

Odszkodowania i środki UE na walkę z wirusem. Podczas konferencji zapewniono również, że w gospodarstwach, w których były przestrzegane zasady bioasekuracji hodowcy otrzymają należne im odszkodowania za likwidowane stada. Minister zwrócił uwagę, że tegoroczny przebieg grypy ptaków jest wyjątkowy i dotyczy praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też resort będzie zabiegał, wraz z innymi krajami, o uruchomienie środków unijnych na walkę z wirusem. – Będzie to jednak możliwe dopiero po całkowitym wyeliminowaniu wirusa i uznaniu kraju jako wolnego od tej choroby – podkreślił Grzegorz Puda.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA