REKLAMA

Rozdrabniacze Kverneland serii 850 – z myślą o automatyzacji i komforcie pracy


Unikatową konfigurację bębnów i noży, w której noże są ulokowane na kołnierzach bębna pod takim kątem, że mijają się z grzebieniem na przemian po obu jego stronach, proponuje Kverneland w swoich rozdrabniaczach do bel serii 850. Obecnie w najnowszej ofercie producent ma rozdrabniacze typu 852, 853, 853 Pro i 856 Pro.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
REKLAMA

Unikatową konfigurację bębnów i noży, w której noże są ulokowane na kołnierzach bębna pod takim kątem, że mijają się z grzebieniem na przemian po obu jego stronach, proponuje Kverneland w swoich rozdrabniaczach do bel serii 850. Obecnie w najnowszej ofercie producent ma rozdrabniacze typu 852, 853, 853 Pro i 856 Pro.


Rozdrabniacze służą do rozdrabniania, zadawania oraz ścielenia słomy, siana i sianokiszonki, na otwartej przestrzeni lub w budynkach inwentarskich. W przypadku urządzeń Kvernelanda serii 850, mają one koło zamachowe o średnicy 1,55 m, z sześcioma łopatkami, które zapewniają właściwe czyszczenie komory koła i jednocześnie silny wydmuch. Przenośnik podłogowy w tych modelach składa się z hydraulicznego napędu i przenośnika listwowo – łańcuchowego ze zmienną prędkością i możliwością cofania. By zmniejszyć tarcie i wydłużyć żywotność łańcucha, przenośnik pracuje na dwóch plastikowych ślizgach UltraGlide. Kverneland zadbał też o to, by jego współpraca z bębnami rozdrabniającymi zapewniała płynny przepływ materiału.

Rozdrabniacze mają także dwubiegową przekładnię (jest ona w modelu 852 w opcji), by zapewnić żądaną prędkość obrotową koła zamachowego dla ścielenia i dla karmienia: niższe prędkości koła zamachowego są stosowane przy dozowaniu kiszonki i siana na stoły paszowe, podczas gdy wyższe – dla ścielenia dla zwierząt pokarmu z wykorzystaniem bel słomy.

Rozdrobniony materiał wydawany jest przez wysyp boczny lub obrotowy, przy czym ten drugi najczęściej jest stosowany by precyzyjnie dostarczać swój ładunek do trudnodostępnych miejsc w budynku. Kąt skrętu wynosi tu 280 stopni, jest regulowany hydraulicznie, podczas gdy sam wysyp sterowany jest za pomocą siłownika elektrycznego.

Operator może sterować rozdrabniaczem bel za pomocą sterownika wewnątrz kabiny ciągnika, ponadto wszystkie trzy modele rozdrabniacza mogą być wyposażone w dodatkowy boczny panel sterujący przenośnikiem listwowo – łańcuchowym i tylną klapą. Ułatwia on obsługę i pozwala na oszczędzenie czasu przy załadunku.

W modelu 852, dedykowanym do pracy w wąskich pomieszczeniach, komora rozdrabniacza ma pojemność dwóch metrów sześciennych, a jego tylne drzwi są przystosowane do przewożenia na nich drugiej beli. Ten rozdrabniacz przeznaczony jest do słomy, ma zasięg wyrzutu 15 metrów i zastosowano w nim wysyp boczny. Z kolei Model 853 ma już komorę o pojemności 3 metrów sześciennych, i jest wykorzystywany zarówno do ścielenia słomą i zadawania siana i kiszonki. Możliwość korzystania z bel lub z pryzmy, wysyp obrotowy i zasięg wyrzutu 18 metrów dopełniają krótkiej charakterystyki.

Dwa najnowsze modele – 853 Pro i 856 Pro przeznaczone są do pracy ze zbelowaną słomą, sianem i kiszonką, mają zasięg wyrzutu 23 metry, a pojemność komory odpowiednio 3 i 6 metrów sześciennych. Producent zapewnia, że mają też przeprojektowane koło zamachowe, nowy trzystopniowy wysyp obrotowy, a w przypadku 853 Pro – także opatentowany system kontroli przepływu.

Rozdrabniacze Kvernelanda mają też prosty i niezawodny system DFCS, pozwalający na sprawny i łagodny start maszyny minimalizujący ryzyko jej zapchania. Jest on wyłączony podczas załadunku, a jego grzebień znajduje się w położeniu obniżonym i oddziela bęben od beli. Dzięki temu, przy starcie koła zamachowego i bębna nie ma możliwości zapchania rozdrabniacza. System uruchamia się jednym przyciskiem, gdy prędkość koła zamachowego będzie na odpowiednim poziomie, i wówczas grzebień będzie się stopniowo podnosił, odsłaniając dla materiału dostęp do komory.


(rtr) Paweł Okoński


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA